Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Helix z dalekohledů Blanco a Hubble

Uznání: C. R. O'Dell, (Vanderbilt) et al. ESA, NOAO, NASA

Jak nějaká hvězda stvořila mlhovinu Helix? Tvar planetární mlhoviny jako je Helix je důležitý, protože nejspíš obsahuje příčiny toho, jak hvězdy jako je Slunce končí své životy. Pozorování Hubblovým kosmickým dalekohledem a 4 m dalekohledem Blanco v Chile ovšem ukázala, že Helix není zrovna jednoduchá šroubovice. Spíše obsahuje dva skoro pravoúhle postavené disky stejně jako oblouky, rázové vlny a dokonce útvary, kterým dost dobře nerozumíme. Přesto tam zůstává mnoho výrazných symetrií. Jak jediná Slunci podobná hvězda vytvořila tak krásnou geometrickou složitost je předmětem výzkumu. Mlhovina Helix je nejbližší planetární mlhovinou od Země, nachází se pouhých 700 světelných let daleko v souhvězdí Vodnáře (Aquarius) a měří asi 3 světelné roky.

Nástěnný kalendář APODu: Mlhoviny a hvězdokupy

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Helix, NGC 7293


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Saturnu

Večerní focení na Šumavě i s kočičkou drcající do stativu.

Další informace »