Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Helix z dalekohledů Blanco a Hubble

Uznání: C. R. O'Dell, (Vanderbilt) et al. ESA, NOAO, NASA

Jak nějaká hvězda stvořila mlhovinu Helix? Tvar planetární mlhoviny jako je Helix je důležitý, protože nejspíš obsahuje příčiny toho, jak hvězdy jako je Slunce končí své životy. Pozorování Hubblovým kosmickým dalekohledem a 4 m dalekohledem Blanco v Chile ovšem ukázala, že Helix není zrovna jednoduchá šroubovice. Spíše obsahuje dva skoro pravoúhle postavené disky stejně jako oblouky, rázové vlny a dokonce útvary, kterým dost dobře nerozumíme. Přesto tam zůstává mnoho výrazných symetrií. Jak jediná Slunci podobná hvězda vytvořila tak krásnou geometrickou složitost je předmětem výzkumu. Mlhovina Helix je nejbližší planetární mlhovinou od Země, nachází se pouhých 700 světelných let daleko v souhvězdí Vodnáře (Aquarius) a měří asi 3 světelné roky.

Nástěnný kalendář APODu: Mlhoviny a hvězdokupy

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Helix, NGC 7293


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteory

Další informace »