Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Helix z dalekohledů Blanco a Hubble

Uznání: C. R. O'Dell, (Vanderbilt) et al. ESA, NOAO, NASA

Jak nějaká hvězda stvořila mlhovinu Helix? Tvar planetární mlhoviny jako je Helix je důležitý, protože nejspíš obsahuje příčiny toho, jak hvězdy jako je Slunce končí své životy. Pozorování Hubblovým kosmickým dalekohledem a 4 m dalekohledem Blanco v Chile ovšem ukázala, že Helix není zrovna jednoduchá šroubovice. Spíše obsahuje dva skoro pravoúhle postavené disky stejně jako oblouky, rázové vlny a dokonce útvary, kterým dost dobře nerozumíme. Přesto tam zůstává mnoho výrazných symetrií. Jak jediná Slunci podobná hvězda vytvořila tak krásnou geometrickou složitost je předmětem výzkumu. Mlhovina Helix je nejbližší planetární mlhovinou od Země, nachází se pouhých 700 světelných let daleko v souhvězdí Vodnáře (Aquarius) a měří asi 3 světelné roky.

Nástěnný kalendář APODu: Mlhoviny a hvězdokupy

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Helix, NGC 7293


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »