Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Helix z dalekohledů Blanco a Hubble

Uznání: C. R. O'Dell, (Vanderbilt) et al. ESA, NOAO, NASA

Jak nějaká hvězda stvořila mlhovinu Helix? Tvar planetární mlhoviny jako je Helix je důležitý, protože nejspíš obsahuje příčiny toho, jak hvězdy jako je Slunce končí své životy. Pozorování Hubblovým kosmickým dalekohledem a 4 m dalekohledem Blanco v Chile ovšem ukázala, že Helix není zrovna jednoduchá šroubovice. Spíše obsahuje dva skoro pravoúhle postavené disky stejně jako oblouky, rázové vlny a dokonce útvary, kterým dost dobře nerozumíme. Přesto tam zůstává mnoho výrazných symetrií. Jak jediná Slunci podobná hvězda vytvořila tak krásnou geometrickou složitost je předmětem výzkumu. Mlhovina Helix je nejbližší planetární mlhovinou od Země, nachází se pouhých 700 světelných let daleko v souhvězdí Vodnáře (Aquarius) a měří asi 3 světelné roky.

Nástěnný kalendář APODu: Mlhoviny a hvězdokupy

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Helix, NGC 7293


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »