Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pokus Philae přistát na jádru komety

Uznání: ESA

Lidstvo se dnes poprvé pokusí o přistání sondy na jádru komety. V průběhu dne se od kosmické sondy Rosetta oddělí přistávací modul Philae a zamíří dolů k povrchu komety 67P/Čurjumov–Gerasimenko. Jelikož struktura kometárního povrchu není známa a povrchová gravitace je jistě nízká, tak se Philae pokusí připoutat harpunou, což doposud nebylo nikdy provedeno. Na umělecké ilustraci je zde vidět, jak by mohl vypadat modul Philae o velikosti myčky na povrchu komety Čurjumov–Gerasimenko spolu s vysvětlivkami, které popisují vědecké přístroje. Spousta lidí na modré planetě bude napjatě přes kus Sluneční soustavy očekávat zprávy a novinky. Zda ovšem Philae opravdu přistane, zda přistane na hladkém místě, zda bude harpuna držet a jak hluboko se přistávací modul zaboří do povrchu, to vše bychom se měli dnes dovědět.

Novinky z přistávacího modulu: Z ESA

Štítky: Landing, Philae, Comet Churyumov–Gerasimenko


33. vesmírný týden 2020

33. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Večerní obloha ukrývá tři komety v Pastýři. Pokračuje viditelnost skvrn na povrchu Slunce. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Uplynulý týden přinesl úspěchy SpaceX – přistání Crew Dragonu, letový test Starship SN5 a start 9. várky Starlink. Očekáváme start malé rakety Electron a velké evropské Ariane 5. Před 30 lety začala Venuši studovat sonda Magellan, která pořídila podrobnou radarovou mapu povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nájdi kométy: NEOWISE, PANSTARRS, LEMMON

LEMMON C/2019 U6 vľavo hore, PANSTARRS C/2017 T2 v strede dole, NEOWISE C/2020 F3 vpravo

Další informace »