Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pokus Philae přistát na jádru komety

Uznání: ESA

Lidstvo se dnes poprvé pokusí o přistání sondy na jádru komety. V průběhu dne se od kosmické sondy Rosetta oddělí přistávací modul Philae a zamíří dolů k povrchu komety 67P/Čurjumov–Gerasimenko. Jelikož struktura kometárního povrchu není známa a povrchová gravitace je jistě nízká, tak se Philae pokusí připoutat harpunou, což doposud nebylo nikdy provedeno. Na umělecké ilustraci je zde vidět, jak by mohl vypadat modul Philae o velikosti myčky na povrchu komety Čurjumov–Gerasimenko spolu s vysvětlivkami, které popisují vědecké přístroje. Spousta lidí na modré planetě bude napjatě přes kus Sluneční soustavy očekávat zprávy a novinky. Zda ovšem Philae opravdu přistane, zda přistane na hladkém místě, zda bude harpuna držet a jak hluboko se přistávací modul zaboří do povrchu, to vše bychom se měli dnes dovědět.

Novinky z přistávacího modulu: Z ESA

Štítky: Landing, Philae, Comet Churyumov–Gerasimenko


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE

C/2020 F3 NEOWISE

Další informace »