Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pokus Philae přistát na jádru komety

Uznání: ESA

Lidstvo se dnes poprvé pokusí o přistání sondy na jádru komety. V průběhu dne se od kosmické sondy Rosetta oddělí přistávací modul Philae a zamíří dolů k povrchu komety 67P/Čurjumov–Gerasimenko. Jelikož struktura kometárního povrchu není známa a povrchová gravitace je jistě nízká, tak se Philae pokusí připoutat harpunou, což doposud nebylo nikdy provedeno. Na umělecké ilustraci je zde vidět, jak by mohl vypadat modul Philae o velikosti myčky na povrchu komety Čurjumov–Gerasimenko spolu s vysvětlivkami, které popisují vědecké přístroje. Spousta lidí na modré planetě bude napjatě přes kus Sluneční soustavy očekávat zprávy a novinky. Zda ovšem Philae opravdu přistane, zda přistane na hladkém místě, zda bude harpuna držet a jak hluboko se přistávací modul zaboří do povrchu, to vše bychom se měli dnes dovědět.

Novinky z přistávacího modulu: Z ESA

Štítky: Landing, Philae, Comet Churyumov–Gerasimenko


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »