Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sestup ke kometě

Uznání: ESA/Rosetta/Philae/ROLIS

Včera se asi 500 miliónů kilometrů od Země odehrálo první měkké přistání na kometě, když se přistávací modul Philae ze sondy Rosetta usadil na jádru komety C67/P Čurjumov-Gerasimenko. Místo přistání nazvané Agilkia se nachází u středu tohoto pozoruhodného snímku, který pořídila z Philae kamera ROLIS (ROsetta Lander Imaging System). Snímek byl pořízen ze vzdálenosti asi 3 kilometry s rozlišením na povrchu asi 3 metry na pixel. Po vypuštění Philae z orbiteru následoval sedm hodin dlouhý sestup bez pohonu nebo navádění. Po skončení sestupu ovšem nevystřelila poutací harpuna. Přistávací modul by měl 2,5 dne provádět svůj hlavní vědecký výzkum a odeslat zpět spoustu snímků a dat. Pokud sluneční světlo a prachové podmínky umožní slunečním panelům dobít baterie, tak by byl možný na povrchu ještě rozsáhlejší výzkum.

Štítky: Kometa, Přistávací modul, Rosetta, C67P, Philae


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa Neowise nad Dolním Benešovem

Druhý pokus o vyfocení komety. Původně jsem si myslel, že kometa nepůjde z tohoto místa vidět. Naštěstí byla vidět skvěle. Ještě větší štěstí bylo, že zrovna během focení jedné z fotek padal krásně dlouze viditelný meteor. Sony A7ii, 1x13s, f/4, iso-3200

Další informace »