Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sestup ke kometě

Uznání: ESA/Rosetta/Philae/ROLIS

Včera se asi 500 miliónů kilometrů od Země odehrálo první měkké přistání na kometě, když se přistávací modul Philae ze sondy Rosetta usadil na jádru komety C67/P Čurjumov-Gerasimenko. Místo přistání nazvané Agilkia se nachází u středu tohoto pozoruhodného snímku, který pořídila z Philae kamera ROLIS (ROsetta Lander Imaging System). Snímek byl pořízen ze vzdálenosti asi 3 kilometry s rozlišením na povrchu asi 3 metry na pixel. Po vypuštění Philae z orbiteru následoval sedm hodin dlouhý sestup bez pohonu nebo navádění. Po skončení sestupu ovšem nevystřelila poutací harpuna. Přistávací modul by měl 2,5 dne provádět svůj hlavní vědecký výzkum a odeslat zpět spoustu snímků a dat. Pokud sluneční světlo a prachové podmínky umožní slunečním panelům dobít baterie, tak by byl možný na povrchu ještě rozsáhlejší výzkum.

Štítky: Kometa, Přistávací modul, Rosetta, C67P, Philae


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »