Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vítejte na kometě

Uznání: ESA/Rosetta/Philae/CIVA

Přistávací modul z Rosetty bezpečně přistál na kometě. Na tomto nádherném snímku povrchu komety C67/P Čurjumov-Gerasimenko je vlevo dole vidět jedna z noh Philae. Philae je šťastný přistávací modul, před uzasením se totiž dvakrát odrazil a od původního cílového místa Agilkia urazil asi tak kilometr než odeslal snímky povrchu. Panoráma povrchu naznačuje, že přistávací modul spočívá nakloněný a je v blízkosti stínící stěny, takže sluneční panely jsou mnohem méně osvětlené, než se doufalo. Vědecké přístroje na Philae ovšem pracují podle plánu a data jsou předávána v komunikačních oknech, když se kosmická sonda Rosetta nachází nad obzorem přistávacího modulu.

Štítky: Kometa, Přistávací modul, Rosetta, C67P, Philae


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »