Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vítejte na kometě

Uznání: ESA/Rosetta/Philae/CIVA

Přistávací modul z Rosetty bezpečně přistál na kometě. Na tomto nádherném snímku povrchu komety C67/P Čurjumov-Gerasimenko je vlevo dole vidět jedna z noh Philae. Philae je šťastný přistávací modul, před uzasením se totiž dvakrát odrazil a od původního cílového místa Agilkia urazil asi tak kilometr než odeslal snímky povrchu. Panoráma povrchu naznačuje, že přistávací modul spočívá nakloněný a je v blízkosti stínící stěny, takže sluneční panely jsou mnohem méně osvětlené, než se doufalo. Vědecké přístroje na Philae ovšem pracují podle plánu a data jsou předávána v komunikačních oknech, když se kosmická sonda Rosetta nachází nad obzorem přistávacího modulu.

Štítky: Kometa, Přistávací modul, Rosetta, C67P, Philae


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »