Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vítejte na kometě

Uznání: ESA/Rosetta/Philae/CIVA

Přistávací modul z Rosetty bezpečně přistál na kometě. Na tomto nádherném snímku povrchu komety C67/P Čurjumov-Gerasimenko je vlevo dole vidět jedna z noh Philae. Philae je šťastný přistávací modul, před uzasením se totiž dvakrát odrazil a od původního cílového místa Agilkia urazil asi tak kilometr než odeslal snímky povrchu. Panoráma povrchu naznačuje, že přistávací modul spočívá nakloněný a je v blízkosti stínící stěny, takže sluneční panely jsou mnohem méně osvětlené, než se doufalo. Vědecké přístroje na Philae ovšem pracují podle plánu a data jsou předávána v komunikačních oknech, když se kosmická sonda Rosetta nachází nad obzorem přistávacího modulu.

Štítky: Kometa, Přistávací modul, Rosetta, C67P, Philae


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »