Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vítejte na kometě

Uznání: ESA/Rosetta/Philae/CIVA

Přistávací modul z Rosetty bezpečně přistál na kometě. Na tomto nádherném snímku povrchu komety C67/P Čurjumov-Gerasimenko je vlevo dole vidět jedna z noh Philae. Philae je šťastný přistávací modul, před uzasením se totiž dvakrát odrazil a od původního cílového místa Agilkia urazil asi tak kilometr než odeslal snímky povrchu. Panoráma povrchu naznačuje, že přistávací modul spočívá nakloněný a je v blízkosti stínící stěny, takže sluneční panely jsou mnohem méně osvětlené, než se doufalo. Vědecké přístroje na Philae ovšem pracují podle plánu a data jsou předávána v komunikačních oknech, když se kosmická sonda Rosetta nachází nad obzorem přistávacího modulu.

Štítky: Kometa, Přistávací modul, Rosetta, C67P, Philae


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »