Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vítejte na kometě

Uznání: ESA/Rosetta/Philae/CIVA

Přistávací modul z Rosetty bezpečně přistál na kometě. Na tomto nádherném snímku povrchu komety C67/P Čurjumov-Gerasimenko je vlevo dole vidět jedna z noh Philae. Philae je šťastný přistávací modul, před uzasením se totiž dvakrát odrazil a od původního cílového místa Agilkia urazil asi tak kilometr než odeslal snímky povrchu. Panoráma povrchu naznačuje, že přistávací modul spočívá nakloněný a je v blízkosti stínící stěny, takže sluneční panely jsou mnohem méně osvětlené, než se doufalo. Vědecké přístroje na Philae ovšem pracují podle plánu a data jsou předávána v komunikačních oknech, když se kosmická sonda Rosetta nachází nad obzorem přistávacího modulu.

Štítky: Kometa, Přistávací modul, Rosetta, C67P, Philae


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Mars

Newton 150/750 +ZWO kamera ASI 178 MC + Barlow 2x

Další informace »