Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tulipán v Labuti

Image Credit & Copyright: J-P Metsävainio (Astro Anarchy)

Na tomto teleskopickém pohledu je jasná emisní oblast v rovině naší Mléčné dráhy, v na mlhoviny bohatém souhvězdí Labutě (Cygnus). To zářivé mračno plynu a prachu se nazývá mlhovina Tulipán a lze je též nalézt v katalogu z roku 1959, který sestavil astronom Stewart Sharpless, jako Sh2-101. Krásná a komplexní mlhovina o rozměru 70 světelných let ve středu tohoto kompozitního snímku ve vzdálenosti asi 8000 světelných let přímo kvete. Emise atomů ionizované síry, vodíku a kyslíku se mapuje do červené, zelené a modré barvy. Ultrafialové záření z mladých, energetických hvězd na okraji OB3 asociace v Labuti, včetně hvězdy typu O HDE 227018, ionizuje atomy a dodává energii emise mlhoviny Tulipán. HDE 227018 je ta jasná hvězda velice blízko modrého oblouku ve středu kosmického tulipánu. Nahoře doprava se nachází mikrokvazar Cygnus X-1, který září přes celé elektromagnetické spektrum a zakřivená fronta rázové vlny, kterou vytváří jeho silný výtrysk.

Štítky: Emisní mlhovina, Cygnus, Tulip nebula, Sh2-101


33. vesmírný týden 2020

33. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Večerní obloha ukrývá tři komety v Pastýři. Pokračuje viditelnost skvrn na povrchu Slunce. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Uplynulý týden přinesl úspěchy SpaceX – přistání Crew Dragonu, letový test Starship SN5 a start 9. várky Starlink. Očekáváme start malé rakety Electron a velké evropské Ariane 5. Před 30 lety začala Venuši studovat sonda Magellan, která pořídila podrobnou radarovou mapu povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nájdi kométy: NEOWISE, PANSTARRS, LEMMON

LEMMON C/2019 U6 vľavo hore, PANSTARRS C/2017 T2 v strede dole, NEOWISE C/2020 F3 vpravo

Další informace »