Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonidy nad Torre de la Guaita

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN)

Meteorický roj Leonid předvedl v roce 1999 pěkný kvapík. Pozorovatelé v Evropě viděli ostrý vrchol v počtu viditelných meteorů v časných ranních hodinách 18. listopadu kolem 02:10 UTC. Četnost meteorů přesáhla 1000 za hodinu, tedy minimum potřebné pro definici opravdového meteorického deště. V jiných časech a v jiných místech na celém světě pozorovatelé typicky hlásili slušná čísla mezi 30 a 100 meteory za hodinu. Tato fotografie je 20 minutovou expozicí, která skončila právě před hlavním vrcholem Leonid. Je vidět přinejmenším pět meteorů - Leonid vysoko nad Torre de la Guaita, pozorovací věží používanou ve 12. století v Gironě ve Španělsku. Během několika příštích nocí nastane opět maximum meteorického roje Leonid 2014. Letos ovšem srpek Měsíce nebude tolik přezařovat oblohu a předpovídá se, že Země bude procházet průměrnějším proudem trosek po kometě Tempel-Tuttle, než v roce 1999, což z tmavých míst možná vyústí do frekvence až 15 viditelných meteorů za hodinu.

Štítky: Leonidy, Meteorický roj, Spain


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »