Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dva prachové disky HD 95086

Uznání ilustrace: Spitzer Space Telescope, JPL, NASA

Jak vypadají jiné hvězdné soustavy? Astronomové podrobně pozorují blízké hvězdy v infračerveném světle, aby zjistili, které mají prachové disky a u kterým mohou vznikat planety a tak pomohli odpovědět na tuto otázku. Pozorování Spitzerovým kosmickým dalekohledem organizace NASA a Herschelovým kosmiuckým dalekohledem organizace ESA zjistila, že planetární soustava HD 95086 má dva prachové disky: horký v blízkosti mateřské hvězdy a chladnější ve větší vzdálenosti. Umělecká ilustrace zde zobrazuje, jak by taková soustava mohla vypadat, včetně hypotetických planet s velkými prstenci, které obíhají mezi disky. Planety mohly vytvořit velkou mezeru mezi disky pohlcením a odchýlením prachu svojí gravitací. HD 95086 je modrá hvězda asi o 60 procent hmotnější než naše Slunce, která se nachází asi 300 světelných let daleko od Země a je vidět triedrem v souhvězdí Lodního kýlu (Carina). Studium soustavy HD 95086 může astronomům pomoci lépe porozumět vzniku a vývoji naší vlastní Sluneční soustavy i naší Země.

Nové zrcadlo: APOD je nyní k dispozici v Srbsku v srbštině.

Štítky: Prach, Disks, HD 95086


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »