Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zčervenání M71

Uznání a copyright: Bob Franke

O M71 se nyní ví, že je to kulová hvězdokupa útlého věku 10 miliard let a nachází se asi 13 000 světelných let daleko v těsných hranicích slabého souhvězdí Šípu (Sagitta). Na pozemské obloze leží blízko roviny Mléčné dráhy a všech asi 10 000 členů kupy je nahloučeno v oblasti o průměru zhruba 27 světelných let ve středu tohoto barevného kompozitního pohledu. Galaktická rovina prochází ve směru pohledu k M71 množstvím difúzního mezihvězdného prachu. Prach tlumí světlo hvězd a rozptyluje efektivněji modré světlo, takže maskuje jasnost hvězd v M71 a posouvá opravdové barvy hvězd směrem k červené. Jak moc jsou barvy hvězd posunuté? Položte kurzor na obrázek (nebo následujte tento odkaz) a můžete odhadnout zčervenání prachem neboli galaktickou extinkci pro korekci barev hvězd v M71. Korekce na jasnost a barvy hvězd v M71 jsou potřebné ke stanovení vzdálenosti a stáří kupy pomocí diagramu barva-magnituda.

Štítky: Prach, Kulová hvězdokupa, M71, Mouse over, Extinction, Color-magnitude diagram


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »