Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Plamen ve viditelném a infračerveném světle

Uznání a copyright: Optical (RGB+Ha): Aldo Mottino & Ezequiel Bellocchio (Argentina); Infrared: ESO/J. Emerson/VISTA.

Co rozžíná mlhovinu Plamen? Ve vzdálenosti 1500 světelných let se v souhvězdí Orion nachází mlhovina, která vlevo díky své záři a tmavým prachovým pásům vypadá jako plápolající plamen. Ovšem oheň, tedy rychlé vázání kyslíku, není to, proč tento Plamen svítí. Je jím spíše jasná hvězda Alnitak, nejvýchodnější hvězda v pásu Orionu, která je vidět vedle mlhoviny vpravo a Plamen ozařuje energetickým světlem, které vyráží elektrony z tamních velkých mračen vodíku. Hodně z té záře je důsledkem rekombinace elektronů a ionizovaných atomů vodíku. Obraz mlhoviny Plamen (NGC 2024) ve falešných barvách byl pořízen jako kompozit ve viditelném a infračerveném světle, které mladou hvězdokupu zviditelňuje. Mlhovina Plamen je součástí Komplexu molekulárních mračen v Orionu, což je hvězdotvorná oblast, do které patří i slavná mlhovina Koňská hlava.

Astrofyzici: Prohlédněte si 900+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Prach, Infračervený, Flame nebula


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »