Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Plamen ve viditelném a infračerveném světle

Uznání a copyright: Optical (RGB+Ha): Aldo Mottino & Ezequiel Bellocchio (Argentina); Infrared: ESO/J. Emerson/VISTA.

Co rozžíná mlhovinu Plamen? Ve vzdálenosti 1500 světelných let se v souhvězdí Orion nachází mlhovina, která vlevo díky své záři a tmavým prachovým pásům vypadá jako plápolající plamen. Ovšem oheň, tedy rychlé vázání kyslíku, není to, proč tento Plamen svítí. Je jím spíše jasná hvězda Alnitak, nejvýchodnější hvězda v pásu Orionu, která je vidět vedle mlhoviny vpravo a Plamen ozařuje energetickým světlem, které vyráží elektrony z tamních velkých mračen vodíku. Hodně z té záře je důsledkem rekombinace elektronů a ionizovaných atomů vodíku. Obraz mlhoviny Plamen (NGC 2024) ve falešných barvách byl pořízen jako kompozit ve viditelném a infračerveném světle, které mladou hvězdokupu zviditelňuje. Mlhovina Plamen je součástí Komplexu molekulárních mračen v Orionu, což je hvězdotvorná oblast, do které patří i slavná mlhovina Koňská hlava.

Astrofyzici: Prohlédněte si 900+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Prach, Infračervený, Flame nebula


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »