Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kataklysmický úsvit

Uznání a copyright ilustrace: Mark A. Garlick (Space-art.co.uk)

Přinese dnešní úsvit další vzplanutí novy? Takové dilema může jednoho dne doléhat na lidi v budoucnosti, kteří budou žít na planetě, která obíhá kataklysmickou proměnnou dvojhvězdu. Ke kataklysmickým proměnným patří plyn, který padá z větší hvězdy do akrečního disku kolem hmotného, ale kompaktního bílého trpaslíka. K explozivním kataklysmickým událostem jako je trpasličí nova může dojít, když se cáry plynu ve vnitřku akrečního disku zahřejí nad určitou teplotu. V tom okamžiku bude takový cár padat na bílého trpaslíka rychleji a dopadne s jasným zábleskem. Tyto trpasličí novy nezničí ani jednu z hvězd a mohou nastávat nepravidelně po několika dnech až po desítkách let. I když je nova mnohem méně energetická než supernova, tak pokud nejsou rekurentní novy dostatečně bouřlivé na to, aby vyvrhávaly více plynu, než na ně padá, tak se na bílém trpaslíku bude shromažďovat hmota, až nakonec překročí Chandrasekarovu mez. V takovém okamžiku jeskyně v popředí poskytne jen malou ochranu, jelikož celý bílý trpaslík vybuchne v obrovském výbuchu supernovy.

Štítky: Nova, Cataclysmic variable, Exoplanet


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »