Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kataklysmický úsvit

Uznání a copyright ilustrace: Mark A. Garlick (Space-art.co.uk)

Přinese dnešní úsvit další vzplanutí novy? Takové dilema může jednoho dne doléhat na lidi v budoucnosti, kteří budou žít na planetě, která obíhá kataklysmickou proměnnou dvojhvězdu. Ke kataklysmickým proměnným patří plyn, který padá z větší hvězdy do akrečního disku kolem hmotného, ale kompaktního bílého trpaslíka. K explozivním kataklysmickým událostem jako je trpasličí nova může dojít, když se cáry plynu ve vnitřku akrečního disku zahřejí nad určitou teplotu. V tom okamžiku bude takový cár padat na bílého trpaslíka rychleji a dopadne s jasným zábleskem. Tyto trpasličí novy nezničí ani jednu z hvězd a mohou nastávat nepravidelně po několika dnech až po desítkách let. I když je nova mnohem méně energetická než supernova, tak pokud nejsou rekurentní novy dostatečně bouřlivé na to, aby vyvrhávaly více plynu, než na ně padá, tak se na bílém trpaslíku bude shromažďovat hmota, až nakonec překročí Chandrasekarovu mez. V takovém okamžiku jeskyně v popředí poskytne jen malou ochranu, jelikož celý bílý trpaslík vybuchne v obrovském výbuchu supernovy.

Štítky: Nova, Cataclysmic variable, Exoplanet


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »