Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejjasnější skvrna na Ceres

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA

Trpasličí planeta Ceres o průměru asi 950 kilometrů je největším objektem v pásu planetek ve Sluneční soustavě. Kamera kosmické sondy Dawn, která od března Ceres zkoumá z oběžné dráhy, odhalila kolem 130 záhadných jasných skvrn, které většinou souvisí s impaktními krátery rozesetými po jinak tmavém povrchu tohoto malého světa. Ta nejjasnější skvrna ve středu 90 kilometrů velkého kráteru Occator je zde vidět na pohledu ve falešných barvách, kde se kombinují blízko infračervená a viditelná obrazová data. Při studiu těchto jasných skvrn se nyní přišlo na to, že jejich odrazné vlastnosti světla pravděpodobně nejvíce odpovídají hexahydrátu síranu hořečnatého. Síran hořečnatý pozemšťané pochopitelně znají jako glauberovu hořkou sůl. Závoj pozorovaný uvnitř kráteru Occator naznačuje, že by sůl mohla být pozůstatkem sublimace směsi soli a vodního ledu na povrchu. Jelikož impakty mohly tento materiál exponovat, tak četné skvrny rozeseté po povrchu Ceres by mohly ukazovat na podpovrchovou vrstvu směsi soli a ledu. Sonda Dawn začne uprostřed prosince pozorovat ze své nejbližší oběžné mapovací dráhy kolem Ceres.

Štítky: Ceres, Occator, Jasná skvrna


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »