Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční bouře: Koronální výtrysk hmoty

Uznání: NASA, ESA, SOHO Consortium

Co se stalo s naším Sluncem? Další koronální výtrysk hmoty (CME - Coronal Mass Ejection)! Družice Slunce SOHO zachytila spoustu eruptivních filamentů, které stoupají z aktivního povrchu Slunce a vyvrhují ohromné bubliny magnetického plazmatu do vesmíru. Na snímku pořízeném v roce 2002 je přímé světlo z vnitřní části Slunce zacloněno a nahrazeno simultánním obrazem Slunce v ultrafialovém světle. Zorné pole sahá od slunečního povrchu přes dva milióny kilometrů. Náznaky takový explozivních událostí zvaných koronální výtrysky hmoty, neboli CME (coronal mass ejections) objevily kosmické sondy už počátkem let 1970 a na tomto snímku je část podrobného záznamu vývoje tohoto výtrysku ze současně pracující kosmické observatoře SOHO. Výtrysky CME nyní kolem maxima cyklu sluneční aktivity typicky nastávají několikrát do týdne. Silné CME mají výrazný vliv na kosmické počasí. Výtrysky, které směřují přímo na naši planetu, mohou mít vážné důsledky.

Astrofyzici: Prohlédněte si 1100+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: SOHO, Slunce, Koronální výtrysk hmoty


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »