Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční bouře: Koronální výtrysk hmoty

Uznání: NASA, ESA, SOHO Consortium

Co se stalo s naším Sluncem? Další koronální výtrysk hmoty (CME - Coronal Mass Ejection)! Družice Slunce SOHO zachytila spoustu eruptivních filamentů, které stoupají z aktivního povrchu Slunce a vyvrhují ohromné bubliny magnetického plazmatu do vesmíru. Na snímku pořízeném v roce 2002 je přímé světlo z vnitřní části Slunce zacloněno a nahrazeno simultánním obrazem Slunce v ultrafialovém světle. Zorné pole sahá od slunečního povrchu přes dva milióny kilometrů. Náznaky takový explozivních událostí zvaných koronální výtrysky hmoty, neboli CME (coronal mass ejections) objevily kosmické sondy už počátkem let 1970 a na tomto snímku je část podrobného záznamu vývoje tohoto výtrysku ze současně pracující kosmické observatoře SOHO. Výtrysky CME nyní kolem maxima cyklu sluneční aktivity typicky nastávají několikrát do týdne. Silné CME mají výrazný vliv na kosmické počasí. Výtrysky, které směřují přímo na naši planetu, mohou mít vážné důsledky.

Astrofyzici: Prohlédněte si 1100+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: SOHO, Slunce, Koronální výtrysk hmoty


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »