Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná sluneční korona nad Himalájemi

Uznání a copyright: Jeff Dai

Co jsou to ty barevné prstence kolem Slunce? Korona, kterou mohou uvidět pouze pozorovatelé na Zemi na správném místě a ve správnou dobu. Prstence jako jsou tyto se někdy objevují kolem Slunce nebo Měsíce, když jsou vidět přes řídké mraky. Jev je způsoben kvantově mechanickou difrakcí světla kolem jednotlivých kapiček vody podobné velikosti v mračnu mezi, které je ale skoro průhledné. Jelikož má světlo různých barev různé vlnové délky, tak se každá barva láme jinak. Sluneční korony jsou jedny z mála kvantových barevných jevů, které lze snadno uvidět i neozbrojeným okem. Tento typ sluneční korony je vizuálním jevem způsobovaným vodou v zemské atmosféře a zcela se liší od sluneční korony, která existuje kontinuálně kolem Slunce a objevuje se během úplného zatmění Slunce. V popředí je slavný Himalájský horský vrchol Ama Dablam (Matčin náhrdelník).

Follow APOD on: Facebook, Google Plus, or Twitter

Štítky: Zemská atmosféra, Slunce, Himalayas


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »