Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná sluneční korona nad Himalájemi

Uznání a copyright: Jeff Dai

Co jsou to ty barevné prstence kolem Slunce? Korona, kterou mohou uvidět pouze pozorovatelé na Zemi na správném místě a ve správnou dobu. Prstence jako jsou tyto se někdy objevují kolem Slunce nebo Měsíce, když jsou vidět přes řídké mraky. Jev je způsoben kvantově mechanickou difrakcí světla kolem jednotlivých kapiček vody podobné velikosti v mračnu mezi, které je ale skoro průhledné. Jelikož má světlo různých barev různé vlnové délky, tak se každá barva láme jinak. Sluneční korony jsou jedny z mála kvantových barevných jevů, které lze snadno uvidět i neozbrojeným okem. Tento typ sluneční korony je vizuálním jevem způsobovaným vodou v zemské atmosféře a zcela se liší od sluneční korony, která existuje kontinuálně kolem Slunce a objevuje se během úplného zatmění Slunce. V popředí je slavný Himalájský horský vrchol Ama Dablam (Matčin náhrdelník).

Follow APOD on: Facebook, Google Plus, or Twitter

Štítky: Zemská atmosféra, Slunce, Himalayas


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »