Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná sluneční korona nad Himalájemi

Uznání a copyright: Jeff Dai

Co jsou to ty barevné prstence kolem Slunce? Korona, kterou mohou uvidět pouze pozorovatelé na Zemi na správném místě a ve správnou dobu. Prstence jako jsou tyto se někdy objevují kolem Slunce nebo Měsíce, když jsou vidět přes řídké mraky. Jev je způsoben kvantově mechanickou difrakcí světla kolem jednotlivých kapiček vody podobné velikosti v mračnu mezi, které je ale skoro průhledné. Jelikož má světlo různých barev různé vlnové délky, tak se každá barva láme jinak. Sluneční korony jsou jedny z mála kvantových barevných jevů, které lze snadno uvidět i neozbrojeným okem. Tento typ sluneční korony je vizuálním jevem způsobovaným vodou v zemské atmosféře a zcela se liší od sluneční korony, která existuje kontinuálně kolem Slunce a objevuje se během úplného zatmění Slunce. V popředí je slavný Himalájský horský vrchol Ama Dablam (Matčin náhrdelník).

Follow APOD on: Facebook, Google Plus, or Twitter

Štítky: Zemská atmosféra, Slunce, Himalayas


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »