Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trpasličí planeta Ceres

Uznání a licence: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS,DLR,IDA - Composition: Justin Cowart

Trpasličí planeta Ceres o průměru asi 950 kilometrů je největším objektem hlavního pásu asteroidů ve Sluneční soustavě. Ceres je zde vidět zhruba v pravých barvách založených na obrazových datech ze sondy Dawn pořízených 4. května 2015. Ten den ležela oběžná dráha sondy Dawn ve výši 13642 kilometrů nad povrchem tohoto malého světa. Ve středu a vpravo od středu jsou v kráterech Oxo a Haulani vidět dvě slavné záhadné jasné skvrny. Kuželovitá osamělá hora dole, která vrhá zřetelný stín, je Ahuna Mons. Kosmická sonda Dawn s iontovým pohonem je nyní 385 kilometrů nad povrchem Cerery z ze svojí nejnižší mapovací dráhy odesílá snímky.

Štítky: Ceres, Dawn, Oxo, Haulani, Ahuna


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »