Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozloučení s Rosettou

Uznání a copyright: ESA, Rosetta, MPS, OSIRIS; UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Poté, co kosmická sonda Rosetta po celých 786 dní zblízka sledovala kometu 67P/Churyumov-Gerasimenko na její dráze kolem Slunce, byl ztrátou signálu 30. září 2016 potvrzen řízený dopad Rosetty na kometární povrch. Tento pohled s vysokým rozlišením na drsný terén komety je jedním ze snímků pořizovaných během závěrečného sestupu. Scéna zabírá něco přes 600 metrů a Rosetta ji zachytila asi 16 kilometrů od povrchu komety. Sestup na kometu zakončil provozní fázi tolik inspirujícího projektu výzkumu vesmíru. Rosetta vyslala přistávací modul na povrch jednoho z prvotních těles ve Sluneční soustavě a z první ruky sledovala, jak se kometa mění při vzrůstající intenzitě slunečního záření. Rozhodnutí ukončit provoz sondy na povrchu je důsledkem kometární orbity, která nyní kometu vede do slabě osvětlených dálav za Jupiterem, kde by byl nedostatek energie pro její provoz. Operátoři se také museli vypořádat s blížícím se obdobím, kdy bude Slunce blízko spojnice Země a Rosetty, což činí rádiovou komunikací stále obtížnější.

Štítky: Kometa, Rosetta, 67p, Churyumov-Gerasimenko


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »