Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odvrácená strana Měsíce

Uznání: NASA / GSFC / Arizona State Univ. / Lunar Reconnaissance Orbiter

Měsíc se slapově vázanou synchronní rotací vždycky obyvatelům zeměkoule ukazoval jen svoji dobře známou přivrácenou stranu. Z oběžné dráhy Měsíce je ovšem možné dobře poznat i odvrácenou stranu. Tento ostrý obraz je mozaikou snímků z širokoúhlé kamery družice LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) a má střed na odvrácené straně Měsíce. Je to část globální mozaiky více než 15 000 snímků, které byly pořízeny v období mezi listopadem 2009 a únorem 2011, přičemž u verze s nejvyšším rozlišením jsou vidět útvary v měřítku 100 metrů na pixel. Je překvapivé, že drsný a zbitý povrch odvrácené strany vypadá velice jinak, než přivrácená strana, kterou pokrývají hladká tmavá moře. Pravděpodobným vysvětlením by mohlo být, že kůra na odvrácené straně je tlustší, takže pro vnitřní roztavenou hmotu je obtížné vytéct na povrch a vytvořit hladká moře.

Štítky: Tidal, Farside, Měsíc, Synchronous rotation, LRO


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »