Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odvrácená strana Měsíce

Uznání: NASA / GSFC / Arizona State Univ. / Lunar Reconnaissance Orbiter

Měsíc se slapově vázanou synchronní rotací vždycky obyvatelům zeměkoule ukazoval jen svoji dobře známou přivrácenou stranu. Z oběžné dráhy Měsíce je ovšem možné dobře poznat i odvrácenou stranu. Tento ostrý obraz je mozaikou snímků z širokoúhlé kamery družice LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) a má střed na odvrácené straně Měsíce. Je to část globální mozaiky více než 15 000 snímků, které byly pořízeny v období mezi listopadem 2009 a únorem 2011, přičemž u verze s nejvyšším rozlišením jsou vidět útvary v měřítku 100 metrů na pixel. Je překvapivé, že drsný a zbitý povrch odvrácené strany vypadá velice jinak, než přivrácená strana, kterou pokrývají hladká tmavá moře. Pravděpodobným vysvětlením by mohlo být, že kůra na odvrácené straně je tlustší, takže pro vnitřní roztavenou hmotu je obtížné vytéct na povrch a vytvořit hladká moře.

Štítky: Tidal, Farside, Měsíc, Synchronous rotation, LRO


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »