Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kočičí oko z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble, HLA; Reprocessing & Copyright: Raul Villaverde

Někomu to může připomínat kočičí oko. Půvabná mlhovina Kočičí oko se ovšem nachází v mezihvězdném prostoru 3000 světelných let daleko. Kočičí oko (NGC 6543) je klasická planetární mlhovina a představuje závěrečnou, krátkou, ale nádhernou fázi v životě Slunci podobné hvězdy. Umírající centrální hvězda této mlhoviny mohla vytvořit jednoduchý vzor vnějších prachových soustředných obálek postupným odvrhováním vnějších vrstev v sérii pravidelných hvězdných záchvatů. Ovšem vznik krásných, ještě složitějších vnitřních struktur není dobře pochopen. Toto vpravdě kosmické oko měří přes půl světelného roku a na digitálně znovu zpracovaném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu je vidět velmi zřetelně. Při pohledu do tohoto Kočičího oka mohou astronomové docela dobře vidět osud našeho Slunce, které vstoupí do své vlastní fáze planetární mlhoviny, ovšem za ...asi 5 miliard let.

Štítky: Cat's eye nebula, Ngc 6543, Planetární mlhovina


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails nad Šacberkem

Canon EOS 5D MIII, Sigma 150-600mm C, složeno ve Startrails 2.3

Další informace »