Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kočičí oko z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble, HLA; Reprocessing & Copyright: Raul Villaverde

Někomu to může připomínat kočičí oko. Půvabná mlhovina Kočičí oko se ovšem nachází v mezihvězdném prostoru 3000 světelných let daleko. Kočičí oko (NGC 6543) je klasická planetární mlhovina a představuje závěrečnou, krátkou, ale nádhernou fázi v životě Slunci podobné hvězdy. Umírající centrální hvězda této mlhoviny mohla vytvořit jednoduchý vzor vnějších prachových soustředných obálek postupným odvrhováním vnějších vrstev v sérii pravidelných hvězdných záchvatů. Ovšem vznik krásných, ještě složitějších vnitřních struktur není dobře pochopen. Toto vpravdě kosmické oko měří přes půl světelného roku a na digitálně znovu zpracovaném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu je vidět velmi zřetelně. Při pohledu do tohoto Kočičího oka mohou astronomové docela dobře vidět osud našeho Slunce, které vstoupí do své vlastní fáze planetární mlhoviny, ovšem za ...asi 5 miliard let.

Štítky: Cat's eye nebula, Ngc 6543, Planetární mlhovina


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »