Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kočičí oko z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble, HLA; Reprocessing & Copyright: Raul Villaverde

Někomu to může připomínat kočičí oko. Půvabná mlhovina Kočičí oko se ovšem nachází v mezihvězdném prostoru 3000 světelných let daleko. Kočičí oko (NGC 6543) je klasická planetární mlhovina a představuje závěrečnou, krátkou, ale nádhernou fázi v životě Slunci podobné hvězdy. Umírající centrální hvězda této mlhoviny mohla vytvořit jednoduchý vzor vnějších prachových soustředných obálek postupným odvrhováním vnějších vrstev v sérii pravidelných hvězdných záchvatů. Ovšem vznik krásných, ještě složitějších vnitřních struktur není dobře pochopen. Toto vpravdě kosmické oko měří přes půl světelného roku a na digitálně znovu zpracovaném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu je vidět velmi zřetelně. Při pohledu do tohoto Kočičího oka mohou astronomové docela dobře vidět osud našeho Slunce, které vstoupí do své vlastní fáze planetární mlhoviny, ovšem za ...asi 5 miliard let.

Štítky: Cat's eye nebula, Ngc 6543, Planetární mlhovina


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »