Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zeta Oph: prchající hvězda

NASA, JPL-Caltech, Spitzer Space Telescope

Hvězda Zeta Ophiuchi brázdí kosmické moře podobně jako loď a vytváří obloukovitou mezihvězdnou rázovou vlnu, která je vidět na tomto skvělém infračerveném portrétu. Na pohledu ve falešných barvách je ve středu snímku modravá hvězda Zeta Oph, která je asi 20 krát hmotnější, než Slunce a pohybuje se doleva rychlostí 24 kilometrů za sekundu. Předchází ji její silný hvězdný vítr, stlačuje a zahřívá prašný mezihvězdný materiál a tvaruje zakřivenou rázovou vlnu. Co dalo tuto hvězdu do pohybu? Zeta Oph byla kdysi nejspíš členem dvojhvězdy a její doprovodná složky byla hmotnější a tudíž měla kratší život. Když tato doprovodná složka vybuchla jako supernova a katastroficky ztratila hmotu, tak se Zeta Oph vymrštila ze systému. Zeta Oph je asi 460 světelných let daleko, je asi 65 000 krát svítivější, než Slunce a kdyby ji neobklopoval prach, tak by byla jednou z nejjasnějších hvězd na obloze. Snímek zabírá asi 1,5 stupně nebo v odhadované vzdálenosti Zeta Ophiuchi 12 světelných let.

Štítky: Rázová vlna, Hvězda, Infračervený


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »