Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plyn kupy galaxií vytváří díru v mikrovlnném pozadí

Uznání: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), Kitayama et al., NASA/ESA Hubble Space Telescope

Proč by měla tato kupa galaxií v kosmickém mikrovlnném pozadí CMB (cosmic microwave background) vyrazit díru? Zaprvé, slavné CMB vzniklo při ochlazování plynu v raném vesmíru a prochází právě většinou plynu a prachu ve vesmíru. Je všude kolem nás. Velké kupy galaxií mají dostatečnou gravitaci, aby mohly obsahovat velmi horký plyn, tak horký, že může rozptylovat mikrovlnné fotony za vzniku světla o výrazně vyšší energii a tudíž vytvářet díru v CMB mapách. Tento Sunjajevův-Zeldovičův (SZ) jev byl po desetiletí využíván k získání nových informací o horkém plynu v kupách a dokonce pomáhá jednoduchým způsobem objevovat kupy galaxií. Na obrázku je doposud nejpodrobnější snímek SZ jevu s využitím měření CMB přístrojem ALMA a Hubblova kosmického dalekohledu ke změření galaxií v hmotné kupě galaxií RX J1347.5-1145. Falešná modrá vyjadřuje světlo z CMB, zatímco téměř všechny žluté objekty jsou galaxie. Tvar SZ díry ukazuje nejenom to, že je v této kupě galaxií přítomen horký plyn, ale i že je překvapivě nerovnomerně rozprostřen.

Štítky: SZ efekt, Kupa galaxií, Mikrovlnné pozadí


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »