Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plyn kupy galaxií vytváří díru v mikrovlnném pozadí

Uznání: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), Kitayama et al., NASA/ESA Hubble Space Telescope

Proč by měla tato kupa galaxií v kosmickém mikrovlnném pozadí CMB (cosmic microwave background) vyrazit díru? Zaprvé, slavné CMB vzniklo při ochlazování plynu v raném vesmíru a prochází právě většinou plynu a prachu ve vesmíru. Je všude kolem nás. Velké kupy galaxií mají dostatečnou gravitaci, aby mohly obsahovat velmi horký plyn, tak horký, že může rozptylovat mikrovlnné fotony za vzniku světla o výrazně vyšší energii a tudíž vytvářet díru v CMB mapách. Tento Sunjajevův-Zeldovičův (SZ) jev byl po desetiletí využíván k získání nových informací o horkém plynu v kupách a dokonce pomáhá jednoduchým způsobem objevovat kupy galaxií. Na obrázku je doposud nejpodrobnější snímek SZ jevu s využitím měření CMB přístrojem ALMA a Hubblova kosmického dalekohledu ke změření galaxií v hmotné kupě galaxií RX J1347.5-1145. Falešná modrá vyjadřuje světlo z CMB, zatímco téměř všechny žluté objekty jsou galaxie. Tvar SZ díry ukazuje nejenom to, že je v této kupě galaxií přítomen horký plyn, ale i že je překvapivě nerovnomerně rozprostřen.

Štítky: SZ efekt, Kupa galaxií, Mikrovlnné pozadí


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »