Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a Jupiter

Uznání a copyright: Göran Strand

Zorné pole v teleobjektivu na snímku z 10. dubna sdílely Měsíc s Jupiterem. Obě tělesa byla blízko opozice, na opačné straně od Slunce na noční pozemské obloze. Na jediné expozici pořízené přes procházející mrak, který trochu ztlumil jasné měsíční světlo, je vidět dobře známá tvář přirozené družice naší planety spolu s plynovým obrem, který vládne Sluneční soustavě s jeho seřazenými čtyřmi galilejskými měsíci. Označeny odshora dolů jsou to Kalisto, Europa, Ganymed a Io. Naše vlastní přirozený satelit se jeví velice velký, neboť je blízko a je jasný. Přesto Kalisto, Ganymed Io jsou fyzicky větší, než pozmský Měsíc a vodní Europa je jen o něco málo menší. Ze šesti největších měsíců planet ve Sluneční soustavě zde chybí pouze Saturnův měsíc Titan.

Štítky: Měsíc, Callisto, Io, Ganymed, Jupiter, Europa, Galilean moons, Opposition


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »