Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Symbiotická hvězda R Aquarii

Uznání: X-ray - NASA,CXC,SAO, R. Montez et al.; Optical - Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Dlouho známá, pouhým okem pozorovatelná proměnná hvězda R Aquarii, je ve skutečnosti interagující binární systém dvou hvězd, které zdá se mají blízký symbiotický vztah. Soustava je asi 710 světelných let daleko a skládá se z chladného červeného obra a žhavého bílého trpaslíka, kteří sebe obíhají kolem těžiště. Ve viditelném světle této binární soustavě dominuje červený obr, což je také dlouhoperiodická proměnná hvězda typu Mira. Ale gravitace přitahuje na povrch menšího a hustšího bílého trpaslíka materiál z rozssáhlé obálky chladného obra, až se nakonec spustí termonukleární výbuch a materiál se vyvrhne do vesmíru. Optická obrazová data (červeně) ukazují stále se rozpínající prstenec trosek, které pocházejí z výbuchu, který byl pozorován v časných letech 1770-tých. Rentgenová observatoř Chandra od roku 2000 monitoruje vývoj méně pochopených energetických událostí, které v soustavě R Aquarii vytvářejí vysokoenergetickou emisi (modře). Kompozitní pohled zabírá v odhadované vzdálenosti R Aquarii méně než světelný rok.

Veřejná přednáška: Editor APODu bude přednášet 30. června v Praze. Vstup volný.

Štítky: Rudý obr, Mira, R aquarii, Bílý trpaslík, Nova


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »