Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Symbiotická hvězda R Aquarii

Uznání: X-ray - NASA,CXC,SAO, R. Montez et al.; Optical - Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Dlouho známá, pouhým okem pozorovatelná proměnná hvězda R Aquarii, je ve skutečnosti interagující binární systém dvou hvězd, které zdá se mají blízký symbiotický vztah. Soustava je asi 710 světelných let daleko a skládá se z chladného červeného obra a žhavého bílého trpaslíka, kteří sebe obíhají kolem těžiště. Ve viditelném světle této binární soustavě dominuje červený obr, což je také dlouhoperiodická proměnná hvězda typu Mira. Ale gravitace přitahuje na povrch menšího a hustšího bílého trpaslíka materiál z rozssáhlé obálky chladného obra, až se nakonec spustí termonukleární výbuch a materiál se vyvrhne do vesmíru. Optická obrazová data (červeně) ukazují stále se rozpínající prstenec trosek, které pocházejí z výbuchu, který byl pozorován v časných letech 1770-tých. Rentgenová observatoř Chandra od roku 2000 monitoruje vývoj méně pochopených energetických událostí, které v soustavě R Aquarii vytvářejí vysokoenergetickou emisi (modře). Kompozitní pohled zabírá v odhadované vzdálenosti R Aquarii méně než světelný rok.

Veřejná přednáška: Editor APODu bude přednášet 30. června v Praze. Vstup volný.

Štítky: Rudý obr, Mira, R aquarii, Bílý trpaslík, Nova


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »