Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Symbiotická hvězda R Aquarii

Uznání: X-ray - NASA,CXC,SAO, R. Montez et al.; Optical - Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Dlouho známá, pouhým okem pozorovatelná proměnná hvězda R Aquarii, je ve skutečnosti interagující binární systém dvou hvězd, které zdá se mají blízký symbiotický vztah. Soustava je asi 710 světelných let daleko a skládá se z chladného červeného obra a žhavého bílého trpaslíka, kteří sebe obíhají kolem těžiště. Ve viditelném světle této binární soustavě dominuje červený obr, což je také dlouhoperiodická proměnná hvězda typu Mira. Ale gravitace přitahuje na povrch menšího a hustšího bílého trpaslíka materiál z rozssáhlé obálky chladného obra, až se nakonec spustí termonukleární výbuch a materiál se vyvrhne do vesmíru. Optická obrazová data (červeně) ukazují stále se rozpínající prstenec trosek, které pocházejí z výbuchu, který byl pozorován v časných letech 1770-tých. Rentgenová observatoř Chandra od roku 2000 monitoruje vývoj méně pochopených energetických událostí, které v soustavě R Aquarii vytvářejí vysokoenergetickou emisi (modře). Kompozitní pohled zabírá v odhadované vzdálenosti R Aquarii méně než světelný rok.

Veřejná přednáška: Editor APODu bude přednášet 30. června v Praze. Vstup volný.

Štítky: Rudý obr, Mira, R aquarii, Bílý trpaslík, Nova


25. vesmírný týden 2019

25. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 17. 6. do 23. 6. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastanou jeho pěkné konjunkce s planetami. Večer jsou velmi nízko, ale úhlově blízko sobě Mars a Merkur. Jupiter je vidět celou noc, Saturn téměř taky, ale je velmi nízko ve Střelci. Aktivita Slunce je nízká. Pozorovatelé soumrakové oblohy již v některých dnech zaznamenali výskyt nočních svítících oblak. Mise Falconu s družicemi Radarsat byla úspěšná. V týdnu očekáváme start rakety Ariane 5 s telekomunikačními družicemi a Proton-M s rentgenovou družicí Spektr-RG. Před 220 lety se narodil W. Lassel, objevitel Neptunova měsíce Triton a před 10 lety startovala k Měsíci sonda LRO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Jupiter v konjunkci

Další informace »