Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Symbiotická hvězda R Aquarii

Uznání: X-ray - NASA,CXC,SAO, R. Montez et al.; Optical - Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Dlouho známá, pouhým okem pozorovatelná proměnná hvězda R Aquarii, je ve skutečnosti interagující binární systém dvou hvězd, které zdá se mají blízký symbiotický vztah. Soustava je asi 710 světelných let daleko a skládá se z chladného červeného obra a žhavého bílého trpaslíka, kteří sebe obíhají kolem těžiště. Ve viditelném světle této binární soustavě dominuje červený obr, což je také dlouhoperiodická proměnná hvězda typu Mira. Ale gravitace přitahuje na povrch menšího a hustšího bílého trpaslíka materiál z rozssáhlé obálky chladného obra, až se nakonec spustí termonukleární výbuch a materiál se vyvrhne do vesmíru. Optická obrazová data (červeně) ukazují stále se rozpínající prstenec trosek, které pocházejí z výbuchu, který byl pozorován v časných letech 1770-tých. Rentgenová observatoř Chandra od roku 2000 monitoruje vývoj méně pochopených energetických událostí, které v soustavě R Aquarii vytvářejí vysokoenergetickou emisi (modře). Kompozitní pohled zabírá v odhadované vzdálenosti R Aquarii méně než světelný rok.

Veřejná přednáška: Editor APODu bude přednášet 30. června v Praze. Vstup volný.

Štítky: Rudý obr, Mira, R aquarii, Bílý trpaslík, Nova


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »