Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podrobný pohled na koronu při slunečním zatmění

Uznání a copyright: Miloslav Druckmüller (Brno U. of Tech.), Martin Dietzel, Peter Aniol, Vojtech Rušin

Světlo sluneční korony lze snadno uvidět jenom v pomíjivé temnotě úplného zatmění Slunce. Pohled na rozsáhlou koronu, neboli vnější sluneční atmosféru, který normálně přezařuje ohromující jas slunečního disku, je okouzlující. Ovšem jemné detaily a extrémní rozsah jasnosti korony, i když jsou okem rozeznatelné, je obecně obtížné fotografovat. Na obrázku nahoře je s využitím mnoha snímků a digitálního zpracování vidět podrobný záznam sluneční korony pořízený při úplném zatmění Slunce v srpnu 2008 v Mongolsku. Zřetelně jsou vidět spletité vrstvy a zářivé kaustiky stále proměnlivé směsi horkého plynu a magnetických polí. Nad okrajem Slunce jsou vidět jasné růžové smyčkové protuberance. Podobná sluneční korona může být vidět za jasné oblohy v úzkém proužku přes celé Spojené Státy při úplném zatmění Slunce, které nastane od zítřka už za týden.

Občanská věda: Jak spolupracovat při zatmění 21. srpna.

Štítky: Total solar eclipse, Slunce, Korona


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »