Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet nad Charonem z New Horizons

Uznání videa: NASA, JHUAPL, SwRI, P. Schenk & J. Blackwell (LPI); Music: Juicy by ALBIS

Co kdybyste mohli prolétat nad měsícem Pluta Charonem, co byste mohli vidět? Kosmická sonda New Horizons udělala v červenci 2015 právě to, když s kamerami na plný výkon prosvištěla kolem Pluta a Charonu. Pořízené snímky umožnili digitálně rekonstruovat většinu povrchu Charonu a tudíž umožnily i vytvoření fiktivního průletu nad Charonem. Jedno takové minutu dlouhé smyšlené video je vidět zde se zvýrazněnými vertikálními výškami a barvami povrchových útvarů. Vaše cesta začíná nad širokým chasma (hlubokou proláklinou), který oděluje různé typy krajin na Charonu a které mohlo vzniknout, když Charon zamrzal. Brzy se otočíte na sever a prolétáte nad barevnou depresí zvanou Mordor, která je podle jedné hypotézy neobvyklým pozůstatkem starodávného impaktu. Vaše cesta pokračuje nad podivnou krajinou bohatou na nikdy spatřené krátery, hory a trhliny. Kosmická sonda New Horizons nyní míří k objektu v Kuiperovu pásu s označením 2014 MU 69, kolem kterého by měla prolétnout na Nový rok 2019.

Štítky: Pluto, Charon, New horizons


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »