Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet nad Charonem z New Horizons

Uznání videa: NASA, JHUAPL, SwRI, P. Schenk & J. Blackwell (LPI); Music: Juicy by ALBIS

Co kdybyste mohli prolétat nad měsícem Pluta Charonem, co byste mohli vidět? Kosmická sonda New Horizons udělala v červenci 2015 právě to, když s kamerami na plný výkon prosvištěla kolem Pluta a Charonu. Pořízené snímky umožnili digitálně rekonstruovat většinu povrchu Charonu a tudíž umožnily i vytvoření fiktivního průletu nad Charonem. Jedno takové minutu dlouhé smyšlené video je vidět zde se zvýrazněnými vertikálními výškami a barvami povrchových útvarů. Vaše cesta začíná nad širokým chasma (hlubokou proláklinou), který oděluje různé typy krajin na Charonu a které mohlo vzniknout, když Charon zamrzal. Brzy se otočíte na sever a prolétáte nad barevnou depresí zvanou Mordor, která je podle jedné hypotézy neobvyklým pozůstatkem starodávného impaktu. Vaše cesta pokračuje nad podivnou krajinou bohatou na nikdy spatřené krátery, hory a trhliny. Kosmická sonda New Horizons nyní míří k objektu v Kuiperovu pásu s označením 2014 MU 69, kolem kterého by měla prolétnout na Nový rok 2019.

Štítky: Pluto, Charon, New horizons


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »