Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet nad Charonem z New Horizons

Uznání videa: NASA, JHUAPL, SwRI, P. Schenk & J. Blackwell (LPI); Music: Juicy by ALBIS

Co kdybyste mohli prolétat nad měsícem Pluta Charonem, co byste mohli vidět? Kosmická sonda New Horizons udělala v červenci 2015 právě to, když s kamerami na plný výkon prosvištěla kolem Pluta a Charonu. Pořízené snímky umožnili digitálně rekonstruovat většinu povrchu Charonu a tudíž umožnily i vytvoření fiktivního průletu nad Charonem. Jedno takové minutu dlouhé smyšlené video je vidět zde se zvýrazněnými vertikálními výškami a barvami povrchových útvarů. Vaše cesta začíná nad širokým chasma (hlubokou proláklinou), který oděluje různé typy krajin na Charonu a které mohlo vzniknout, když Charon zamrzal. Brzy se otočíte na sever a prolétáte nad barevnou depresí zvanou Mordor, která je podle jedné hypotézy neobvyklým pozůstatkem starodávného impaktu. Vaše cesta pokračuje nad podivnou krajinou bohatou na nikdy spatřené krátery, hory a trhliny. Kosmická sonda New Horizons nyní míří k objektu v Kuiperovu pásu s označením 2014 MU 69, kolem kterého by měla prolétnout na Nový rok 2019.

Štítky: Pluto, Charon, New horizons


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »