Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrstvy úplného zatmění Slunce

Uznání: Inside: Solar Dynamics Observatory, LMSAL and NASA’s GSFC;
Middle: Jay Pasachoff, Ron Dantowitz, and the Williams College Solar Eclipse Expedition/NSF/National Geographic;
Outside: LASCO from NRL on SOHO from ESA

Vesmírným observatořím v pozorování Slunce nebrání ani déšť, ani sníh, nebo tma v noci. Observatoř NASA SOHO (SOlar Heliospheric Observatory) může ze vzdálenosti 1,5 miliónu kilometrů od Země blíže ke Slunci vždycky sledovat jeho vnější atmosféru nebo koronu. Ovšem když pro pozemské observatoře Měsíc krátce zastíní ohromující jasný povch Slunce, tak mohou při úplném zatmění vidět také nádherné koronální proudy a struktury. Tehdy je možné podrobně sledovat koronální aktivitu až k povrchu Slunce. Na tomto kompozitním obrázku je v oranžové barvě vidět nepřerušovaný pohled SOHO na sluneční koronu při zatmění minulý měsíc. Oblast mezikruží uprostřed je korona, jak ji zachytila expedice za zatměním z Williams College do Salem, Oregon. Kotouč uvnitř představuje pohled z družice NASA SDO (Solar Dynamics Observatory), která jelikož byla mimo zatmění, tak mohla zároveň snímkovat Slunce v extrémním ultrafialovém světle, které je zde vidět ve zlatavé barvě.

Štítky: Korona, Total solar eclipse, Montáž


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »