Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nepřetržitý dohled SOHO nad Sluncem

Uznání: SOHO Consortium, ESA, NASA
Image Montage: Steele Hill (GSFC)

Tento týden před deseti lety vypuštěná sluneční observatoř SOHO (the SOlar and Heliospheric Observatory) se stále těší nepřerušovanému pohledu na Slunce. Dvanáct přístrojů pro pozorování Slunce na palubě zkoumalo vnitřní strukturu Slunce, rozsáhlou sluneční atmosféru i sluneční vítr a objevilo přes 1000 komet z pozorohudné oběžné dráhy kolem bodu vzdáleného asi 1,5 miliónu kilometrů od Země směrem ke Slunci. V tomto místě známém jako Lagrangův bod se gravitační vlivy Země a Slunce vyrovnávají. Řídící středisko SOHO je v Goddardově středisku kosmických letů NASA v Greenbeltu, Maryland a týmy vědeckých přístrojů jsou rozmístěny po celém světě. Provoz se plánuje do března 2007, aby bylo možné studovat celý 11 letý sluneční cyklus. Tato barevná montáž představuje příspěvky od přístrojů na SOHO. Šťastné desáté výročí SOHO!

Štítky: Slunce, SOHO, Lagrangian point


2. vesmírný týden 2026

2. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 1. do 11. 1. 2026. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti. Večer je nad jihem až jihozápadem Saturn s Neptunem a nad jihovýchodem Jupiter, který bude v opozici, a tedy nejblíže Zemi a viditelný celou noc. Uran je také v noci vysoko na obloze a chybí jen planety v konjunkci se Sluncem. Aktivita Slunce se zvýšila a erupce vedly i k aktivitě geomagnetického pole a slabým polárním zářím. Pokračují starty Falconů 9 pro platící zákazníky i pro vlastní síť Starlink. K testu se chystá nová raketa Ceres-2. Před 90 lety se narodil Robert Woodrow Wilson, který spolu s Arno Penziasem objevil záření kosmického pozadí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

První polární záře v tomto roce nad Pálavou.

Další informace »