Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter infračerveně z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble; Data: Michael Wong (UC Berkeley) et al.; Processing & License: Judy Schmidt

V infračerveném světle vypadá Jupiter trochu jinak. Abychom lépe porozuměli pohybu mračen na Jupiteru a pomohli kosmické sondě NASA Juno porozumět planetárnímu kontextu malých polí, které snímá, tak Hubblův kosmický dalekohled pravidelně snímkuje celou obří planetu. Barvy Jupiteru, které se sledují, jdou i mimo normální lidský rozsah vidění včetně ultrafialového a infračerveného světla. Zde jsou vidět tři pásy v blízké infračerveném světle v roce 2016, které byly přemapovány do barevného obrazu. Jupiter v infračerveném světle vypadá jinak, zčásti, protože množství slunečního světla, které odráží zpátky je výrazné, což dává mračnům v různých výškách a šířkách různou jasnost. Nicméně i tak na Jupiteru zůstává mnoho dobře známých útvarů včetně světlých zón a tmavých pásů, které planetu obepínají kolem rovníku, Velká rudá skvrna vlevo dole a bouřkový systém šňůra perel jižně od Velké rudé skvrny. Póly září díky závoji ve vysoké atmosféře, kterému dodávají energii nabité částice z magnetosféry Jupiteru. Sonda Juno nyní dokončila 10 z 12 plánovaných vědeckých oběhů a pokračuje v zaznamenávaní dat a tak lidstvu pomáhá porozumět nejenom počasí na Jupiteru, ale také co se skrývá pod tlustými mraky Jupiteru.

Štítky: Jupiter, Infračervený, Hubblův kosmický dalekohled


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »