Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter infračerveně z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble; Data: Michael Wong (UC Berkeley) et al.; Processing & License: Judy Schmidt

V infračerveném světle vypadá Jupiter trochu jinak. Abychom lépe porozuměli pohybu mračen na Jupiteru a pomohli kosmické sondě NASA Juno porozumět planetárnímu kontextu malých polí, které snímá, tak Hubblův kosmický dalekohled pravidelně snímkuje celou obří planetu. Barvy Jupiteru, které se sledují, jdou i mimo normální lidský rozsah vidění včetně ultrafialového a infračerveného světla. Zde jsou vidět tři pásy v blízké infračerveném světle v roce 2016, které byly přemapovány do barevného obrazu. Jupiter v infračerveném světle vypadá jinak, zčásti, protože množství slunečního světla, které odráží zpátky je výrazné, což dává mračnům v různých výškách a šířkách různou jasnost. Nicméně i tak na Jupiteru zůstává mnoho dobře známých útvarů včetně světlých zón a tmavých pásů, které planetu obepínají kolem rovníku, Velká rudá skvrna vlevo dole a bouřkový systém šňůra perel jižně od Velké rudé skvrny. Póly září díky závoji ve vysoké atmosféře, kterému dodávají energii nabité částice z magnetosféry Jupiteru. Sonda Juno nyní dokončila 10 z 12 plánovaných vědeckých oběhů a pokračuje v zaznamenávaní dat a tak lidstvu pomáhá porozumět nejenom počasí na Jupiteru, ale také co se skrývá pod tlustými mraky Jupiteru.

Štítky: Jupiter, Infračervený, Hubblův kosmický dalekohled


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »