Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Když růže nejsou rudé

Uznání a copyright: Eric Coles and Mel Helm

Je pochopitelné, že ne všechny růže jsou rudé, ale přesto mohou být velice krásné. Stejně tak i nádherná Růžicová mlhovina a další hvězdotvorné oblasti jsou na astronomických snímcích vidět kvůli převládající emisi z atomů vodíku především v červených barvách. Nejsilnější optická emisní čára vodíku zvaná H-alfa je v červené oblasti spektra, ale krásu emisní mlhoviny nemusíme obdivovat jen v červeném světle. Energetické světlo hvězd v mlhovině excituje i jiné atomy a stejně tak vytváří úzké emisní čáry. Na tomto pěkném pohledu na Růžicovou mlhovinu jsou kombinovány úzkopásmové snímky, aby ukázaly emisi atomů síry v modré, atomů vodíku v červené a kyslíku v zelené barvě. Toto mapovací schéma úzkopásmových emisních čar atomů do širších barev používá mnoho Hubblových snímků hvězdných porodnic. Snímek Růžicové mlhoviny v souhvězdí Jednorožce (Monoceros) zabírá v odhadované vzdálenosti 3000 světelných let asi 100 světelných let. Pokud chcete udělat tuto růžici rudou, sledujte tento odkaz nebo položte na obrázek kurzor.

Štítky: NGC 2244, Růžicová mlhovina, Narrowband, H alpha, Emission line, Emisní mlhovina, Mouse over


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »