Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Když růže nejsou rudé

Uznání a copyright: Eric Coles and Mel Helm

Je pochopitelné, že ne všechny růže jsou rudé, ale přesto mohou být velice krásné. Stejně tak i nádherná Růžicová mlhovina a další hvězdotvorné oblasti jsou na astronomických snímcích vidět kvůli převládající emisi z atomů vodíku především v červených barvách. Nejsilnější optická emisní čára vodíku zvaná H-alfa je v červené oblasti spektra, ale krásu emisní mlhoviny nemusíme obdivovat jen v červeném světle. Energetické světlo hvězd v mlhovině excituje i jiné atomy a stejně tak vytváří úzké emisní čáry. Na tomto pěkném pohledu na Růžicovou mlhovinu jsou kombinovány úzkopásmové snímky, aby ukázaly emisi atomů síry v modré, atomů vodíku v červené a kyslíku v zelené barvě. Toto mapovací schéma úzkopásmových emisních čar atomů do širších barev používá mnoho Hubblových snímků hvězdných porodnic. Snímek Růžicové mlhoviny v souhvězdí Jednorožce (Monoceros) zabírá v odhadované vzdálenosti 3000 světelných let asi 100 světelných let. Pokud chcete udělat tuto růžici rudou, sledujte tento odkaz nebo položte na obrázek kurzor.

Štítky: NGC 2244, Růžicová mlhovina, Narrowband, H alpha, Emission line, Emisní mlhovina, Mouse over


38. vesmírný týden 2024

38. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 9. do 22. 9. 2024. Měsíc je vidět celou noc a bude v úplňku. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno končí viditelnost planety Merkur. Aktivita Slunce je vysoká, došlo k velmi silným erupcím a není vyloučena jasnější polární záře. Čeká nás zajímavý zákryt hvězdy planetkou na dráze Jupiteru. Proběhla mise Polaris Dawn, soukromá mise na polární dráhu kolem Země, a navíc s výstupem do volného kosmu a nejvýše v historii. K ISS dorazila kosmická loď Sojuz MS-26 s tříčlennou dlouhodobou posádkou. Před 65 lety byla vypuštěna vědecká družice Vanguard 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

12.9.2024 Canon 60D, Samyang 16mm F2, 13sec., ISO800

Další informace »