Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nespoutané Slunce: Obří filament ultrafialově

Uznání videa: NASA GSFC's Scientific Visualization Studio, Solar Dynamics Obs.

Jedním z nejúžasnějších pohledů na Slunce je pohled na eruptivní protuberanci. Když se v červnu 2011 sluneční rotací k okraji dostaly aktivní oblasti slunečních skvrn, tak ze Slunce vyšlehlo vzplanutí středí velikosti. Po tomto vzplanutí následovala ohromující záplava magnetizovaného plazmatu a na okraji Slunce je na snímku v extrémním ultrafilovém světle z observatoře NASA SDO (Solar Dynamics Observatory) vidět erupce obřího filamentu. Na zrychleném videu je zde vidět hodiny dlouhá událost, kde je vidět, jak tmavší a chladnější plazma prší dolů nad širokou oblastí slunečního povrchu a tvoří oblouky podél jinak neviditelných magnetických siločar. Směrem k Zemi byl vržen s tím spojený koronární výtrysk hmoty CME (coronal mass ejection), velké mračno vysokoenergetických částic, které způsobilo viditelný zásah do zemské magnetosféry.

Štítky: Slunce, Sdo, Eruptivní filament


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »