Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nespoutané Slunce: Obří filament ultrafialově

Uznání videa: NASA GSFC's Scientific Visualization Studio, Solar Dynamics Obs.

Jedním z nejúžasnějších pohledů na Slunce je pohled na eruptivní protuberanci. Když se v červnu 2011 sluneční rotací k okraji dostaly aktivní oblasti slunečních skvrn, tak ze Slunce vyšlehlo vzplanutí středí velikosti. Po tomto vzplanutí následovala ohromující záplava magnetizovaného plazmatu a na okraji Slunce je na snímku v extrémním ultrafilovém světle z observatoře NASA SDO (Solar Dynamics Observatory) vidět erupce obřího filamentu. Na zrychleném videu je zde vidět hodiny dlouhá událost, kde je vidět, jak tmavší a chladnější plazma prší dolů nad širokou oblastí slunečního povrchu a tvoří oblouky podél jinak neviditelných magnetických siločar. Směrem k Zemi byl vržen s tím spojený koronární výtrysk hmoty CME (coronal mass ejection), velké mračno vysokoenergetických částic, které způsobilo viditelný zásah do zemské magnetosféry.

Štítky: Slunce, Sdo, Eruptivní filament


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »