Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dračí polární záře nad Norskem

Uznání a copyright: Marco Bastoni

Co to je na obloze? Polární záře. Minulý měsíc se pár dní před pořízením tohoto snímku otevřela velká koronární díra a k Zemi vyvrhla mračno rychlých elektronů, protonů a iontů. Část tohoto mračna zasáhla naši zemskou magnetosféru a výsledkem byly nádherné polární záře, které byly vidět ve vysokých severních šířkách. Zde jsou vidět zvláť fotogenické aurorální záclony nad Tromsø v Norsku. Mihotavá zelená záře rekombinujícího se atmosférického kyslíku astrofotografovi připomínala draka, ale klidně se s námi podělte, co připomíná vám. I když naše Slunce již prošlo slunečním maximem, tak příležitostně vykazuje aktivitu, při které vznikají na Zemi impozantní polární záře, které byly vidět dokonce i minulý týden.

Štítky: Norway, Polární záře, Dragon


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »