Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dračí polární záře nad Norskem

Uznání a copyright: Marco Bastoni

Co to je na obloze? Polární záře. Minulý měsíc se pár dní před pořízením tohoto snímku otevřela velká koronární díra a k Zemi vyvrhla mračno rychlých elektronů, protonů a iontů. Část tohoto mračna zasáhla naši zemskou magnetosféru a výsledkem byly nádherné polární záře, které byly vidět ve vysokých severních šířkách. Zde jsou vidět zvláť fotogenické aurorální záclony nad Tromsø v Norsku. Mihotavá zelená záře rekombinujícího se atmosférického kyslíku astrofotografovi připomínala draka, ale klidně se s námi podělte, co připomíná vám. I když naše Slunce již prošlo slunečním maximem, tak příležitostně vykazuje aktivitu, při které vznikají na Zemi impozantní polární záře, které byly vidět dokonce i minulý týden.

Štítky: Norway, Polární záře, Dragon


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »