Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzácný záblesk kandidátem na nejvzdálenější spatřenou hvězdu

Uznání: NASA, ESA, & P. Kelly (U. Minnesota) et al.

Patřil tento záblesk nejvzdálenější dosud spatřené hvězdě? Na snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu byl náhodou zaznamenán nečekaný záblesk světla, který by mohl být nejenom neobvyklým jevem gravitační čočky, ale také obrazem normální hvězdy, která by mohla být 100 krát dále, než kterákoliv doposud jednotlivě zobrazená hvězda. Na snímku je vlevo vidět kupa galaxií s mnoha žlutými galaxiemi, zatímco vpravo je roztažený čtverec, kde je patrný zdroj světla v roce 2016, který tam nebyl zřejmý v roce 2011. Spektrum a proměnnost tohoto zdroje nepřipomínají supernovu, ale spíše normálního modrého nadobra zesíleného 2000 krát vlivem gravitační čočky. Zdroj byl nazván Icarus a je v galaxii daleko za touto kupou galaxií daleko ve vesmíru s rudým posuvem 1,5. Pokud je tato interpretace správná a Icarus není explodující hvězda, tak se jedná o nejvzdálenější takové pozorování a další podobně zvětšené hvězdy by mohly poskytnout informace o hvězdách a temné hmotě v kupě galaxií a ve vesmíru.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1600+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Hvězda, Zobrazení gravitační čočkou, Zobrazení gravitační čočkou, Hubble, Hubble


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »