Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzácný záblesk kandidátem na nejvzdálenější spatřenou hvězdu

Uznání: NASA, ESA, & P. Kelly (U. Minnesota) et al.

Patřil tento záblesk nejvzdálenější dosud spatřené hvězdě? Na snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu byl náhodou zaznamenán nečekaný záblesk světla, který by mohl být nejenom neobvyklým jevem gravitační čočky, ale také obrazem normální hvězdy, která by mohla být 100 krát dále, než kterákoliv doposud jednotlivě zobrazená hvězda. Na snímku je vlevo vidět kupa galaxií s mnoha žlutými galaxiemi, zatímco vpravo je roztažený čtverec, kde je patrný zdroj světla v roce 2016, který tam nebyl zřejmý v roce 2011. Spektrum a proměnnost tohoto zdroje nepřipomínají supernovu, ale spíše normálního modrého nadobra zesíleného 2000 krát vlivem gravitační čočky. Zdroj byl nazván Icarus a je v galaxii daleko za touto kupou galaxií daleko ve vesmíru s rudým posuvem 1,5. Pokud je tato interpretace správná a Icarus není explodující hvězda, tak se jedná o nejvzdálenější takové pozorování a další podobně zvětšené hvězdy by mohly poskytnout informace o hvězdách a temné hmotě v kupě galaxií a ve vesmíru.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1600+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Hvězda, Zobrazení gravitační čočkou, Zobrazení gravitační čočkou, Hubble, Hubble


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »