Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars a Mléčná dráha z venkova

Uznání a copyright: Jose Luis Hernandez Verdejo

Na pozemské obloze nyní jasně září Mars. Na panoramatu krajiny pořízeném minulý měsíc ve španělském národním parku Parque Nacional de Cabaneros je vidět, jak na poklidné noční obloze nad vzdálenými kopci vychází žlutý Mars. Nad kopci se do hvězdnaté oblohy prostírá také Mléčná dráha. Její slabé růžové mlhoviny, brázdy a řeky kosmického prachu se mísí s bledou difuzní září světla hvězd. Vpravo od hvězdných mračen centrální Mléčné dráhy září jasná hvězda Antares, která se svým se žlutavým odstínem připomíná Mars. Na cestě k rudé planetě jsou pochopitelně také maličké cubesaty ze Země.

Štítky: Mars, Mléčná dráha, Spain, Cubesat


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »