Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejostřejší Ultima Thule

Uznání: NASA, Johns Hopkins University APL, Southwest Research Institute, National Optical Astronomy Observatory

Kosmická sonda New Horizons proletěla 1. ledna ve vzdálenosti 3500 kilometrů od objektu Kuiperova pásu známého jako Ultima Thule. To je 3 krát blíž, než přiblížení k Plutu v roce 2015. Bezprecedentní přesnost navigace sondy podporovaná daty z pozemských a vesmírných pozorovacích kampaní byla dosažena ve vzdálenosti 6,6 miliard kilometrů od Země, to je přes 6 světelných hodin. Devět snímků, které tvoří tento kompozitní obraz, bylo pořízeno 6,5 minuty před nejtěsnějším přiblížením k Ultima Thule. Obraz má rozlišení 33 metrů na pixel a jedná se o nepodrobnější možný obraz nejvzdálenějšího kdy zkoumaného objektu, který ukazuje zajímavé jasné povrchové útvary a tmavé stíny u terminátoru. Ultima Thule je primitivní objekt Sluneční soustavy a má dva laloky, které dohromady měří 30 kilometrů. O větším laloku nazývaném Ultima se nedávno zjistilo, že je zploštělý, jako nadýchaný lívanec, zatímco menší lalok Thule připomíná vykousnutý ořech.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: New Horizons Spacecraft Returns Its Sharpest Views of Ultima Thule
  2. JHUapl.edu: Highest Resolution Image of Ultima Thule
  3. APOD: 2019-02-11 Nová data: Ultima Thule je překvapivě plochá

Štítky: Mu69, Kuiper belt, New horizons


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »