Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejostřejší Ultima Thule

Uznání: NASA, Johns Hopkins University APL, Southwest Research Institute, National Optical Astronomy Observatory

Kosmická sonda New Horizons proletěla 1. ledna ve vzdálenosti 3500 kilometrů od objektu Kuiperova pásu známého jako Ultima Thule. To je 3 krát blíž, než přiblížení k Plutu v roce 2015. Bezprecedentní přesnost navigace sondy podporovaná daty z pozemských a vesmírných pozorovacích kampaní byla dosažena ve vzdálenosti 6,6 miliard kilometrů od Země, to je přes 6 světelných hodin. Devět snímků, které tvoří tento kompozitní obraz, bylo pořízeno 6,5 minuty před nejtěsnějším přiblížením k Ultima Thule. Obraz má rozlišení 33 metrů na pixel a jedná se o nepodrobnější možný obraz nejvzdálenějšího kdy zkoumaného objektu, který ukazuje zajímavé jasné povrchové útvary a tmavé stíny u terminátoru. Ultima Thule je primitivní objekt Sluneční soustavy a má dva laloky, které dohromady měří 30 kilometrů. O větším laloku nazývaném Ultima se nedávno zjistilo, že je zploštělý, jako nadýchaný lívanec, zatímco menší lalok Thule připomíná vykousnutý ořech.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: New Horizons Spacecraft Returns Its Sharpest Views of Ultima Thule
  2. JHUapl.edu: Highest Resolution Image of Ultima Thule
  3. APOD: 2019-02-11 Nová data: Ultima Thule je překvapivě plochá

Štítky: Mu69, Kuiper belt, New horizons


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »