Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejostřejší Ultima Thule

Uznání: NASA, Johns Hopkins University APL, Southwest Research Institute, National Optical Astronomy Observatory

Kosmická sonda New Horizons proletěla 1. ledna ve vzdálenosti 3500 kilometrů od objektu Kuiperova pásu známého jako Ultima Thule. To je 3 krát blíž, než přiblížení k Plutu v roce 2015. Bezprecedentní přesnost navigace sondy podporovaná daty z pozemských a vesmírných pozorovacích kampaní byla dosažena ve vzdálenosti 6,6 miliard kilometrů od Země, to je přes 6 světelných hodin. Devět snímků, které tvoří tento kompozitní obraz, bylo pořízeno 6,5 minuty před nejtěsnějším přiblížením k Ultima Thule. Obraz má rozlišení 33 metrů na pixel a jedná se o nepodrobnější možný obraz nejvzdálenějšího kdy zkoumaného objektu, který ukazuje zajímavé jasné povrchové útvary a tmavé stíny u terminátoru. Ultima Thule je primitivní objekt Sluneční soustavy a má dva laloky, které dohromady měří 30 kilometrů. O větším laloku nazývaném Ultima se nedávno zjistilo, že je zploštělý, jako nadýchaný lívanec, zatímco menší lalok Thule připomíná vykousnutý ořech.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: New Horizons Spacecraft Returns Its Sharpest Views of Ultima Thule
  2. JHUapl.edu: Highest Resolution Image of Ultima Thule
  3. APOD: 2019-02-11 Nová data: Ultima Thule je překvapivě plochá

Štítky: Mu69, Kuiper belt, New horizons


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »