Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejostřejší Ultima Thule

Uznání: NASA, Johns Hopkins University APL, Southwest Research Institute, National Optical Astronomy Observatory

Kosmická sonda New Horizons proletěla 1. ledna ve vzdálenosti 3500 kilometrů od objektu Kuiperova pásu známého jako Ultima Thule. To je 3 krát blíž, než přiblížení k Plutu v roce 2015. Bezprecedentní přesnost navigace sondy podporovaná daty z pozemských a vesmírných pozorovacích kampaní byla dosažena ve vzdálenosti 6,6 miliard kilometrů od Země, to je přes 6 světelných hodin. Devět snímků, které tvoří tento kompozitní obraz, bylo pořízeno 6,5 minuty před nejtěsnějším přiblížením k Ultima Thule. Obraz má rozlišení 33 metrů na pixel a jedná se o nepodrobnější možný obraz nejvzdálenějšího kdy zkoumaného objektu, který ukazuje zajímavé jasné povrchové útvary a tmavé stíny u terminátoru. Ultima Thule je primitivní objekt Sluneční soustavy a má dva laloky, které dohromady měří 30 kilometrů. O větším laloku nazývaném Ultima se nedávno zjistilo, že je zploštělý, jako nadýchaný lívanec, zatímco menší lalok Thule připomíná vykousnutý ořech.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: New Horizons Spacecraft Returns Its Sharpest Views of Ultima Thule
  2. JHUapl.edu: Highest Resolution Image of Ultima Thule
  3. APOD: 2019-02-11 Nová data: Ultima Thule je překvapivě plochá

Štítky: Mu69, Kuiper belt, New horizons


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »