Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nová data: Ultima Thule je překvapivě plochá

Uznání ilustrace: NASA, JHU's APL, SwRI

Ultima Thule není tím objektem, na který si lidstvo myslelo minulý měsíc. Když na začátku ledna kosmická sonda New Horizons prolétala kolem vzdálené planetky Ultima Thule (oficiálně pojmenované 2014 MU69), tak první snímky ukazovaly dva kruhovité laloky, tudíž nejjednodušší extrapolace do 3D vedla zhruba ke dvěma koulím. Ovšem analýza nově odeslaných snímků, včetně mnoha pořízených těsně po největším přiblížení se zakrytými hvězdami, které se ovšem znovu objevují dříve, než se čekalo. Jediným možným vysvětlením je, že tento 30 km dlouhý objekt z Kuiperova pásu má jiný 3D tvar, než jsme si před pouhými pár týdny mysleli. Jak je patrné na této ilustraci, ten větší lalok, Ultima, se nyní více podobá načechranému lívanci, než kouli a ten menší lalok, Thule, připomíná rozplácnutý ořech. Obrysy čárkovanou modrou čárou ukazují zůstávající nejistotu. Nové informace o tvaru znamenají, že gravitace, která smršťuje tězší tělesa do koulí, hrála zřejmě při vytváření obrysů Ultima Thule menší roli, než se dříve soudilo. Kosmická sonda New Horizons letěla k Ultima Thule po průletu kolem Pluta od poloviny roku 2015. Sonda stále vysílá neodeslaná nová data a snímky.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: New Horizons: Spacecraft and Instruments
  2. Wikipedia: 2014 MU69
  3. APOD: 2019-01-03 Ultima a Thule
  4. APOD: 2019-01-29 Ultima Thule ze sondy New Horizons
  5. JHUapl.edu: New Horizons' Evocative Farewell Glance at Ultima Thule
  6. ImgFlip.com: Foto: pejsci :-)
  7. Wikipedia: Kuiper belt
  8. JHUapl.edu: New Data, New View
  9. Wikipedia: Pancake
  10. Wikimedia: File:Juglans_regia_Echte_Walnussfrucht_2.jpg
  11. NASA: Why are planets round?
  12. ScienceAlert.com: Ultima Thule
  13. APOD: 2015-08-31 Pluto ve vylepšených barvách
  14. JHUapl.edu: New Movie Shows Ultima Thule from an Approaching New Horizons

Štítky: Ultima Thule, New horizons, Kuiper belt


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »