Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1333: Porodnice hvězd v Perseu

Uznání a copyright: Steve Milne, Barry Wilson - Processing: Steve Milne

NGC 1333 je vidět ve viditelném světle jako reflexní mlhovina, které dominuje chrakteristické modré světlo hvězd odrážené od mezihvězdného prachu. Nachází se zhruba 1000 světelných let daleko v hrdinném souhvězdí Persea na okraji velkého hvězdotvorného molekulárního mračna. Tento podrobný snímek NGC 1333 zabírá na obloze asi dva úplňky, což v odhadované vzdálenosti představuje asi 15 světelných let. Na snímku jsou podrobnosti prašné oblasti spolu s výmluvnými náznaky červené emise z Herbig-Harových objektů, z výtrysků a z rázem stlačeného plynu, který vyvěrá z nedávno vzniklých hvězd. Mlhovina NGC 1333 obsahuje stovky hvězd o stáří méně než miliónu let, z nichž se většina před optickými dalekohledy ukrývá ve všudepřítomném hvězdném prachu. Chaotické prostředí se může podobat tomu, ve kterém před 4,5 miliardami let vzniklo naše vlastní Slunce.

Seznam odkazů v popisu

  1. Swin.edu.au: Reflection Nebula
  2. HawAstSoc.org: Constellations: Perseus -- He never Looked her in the Eye
  3. Arizona.edu: Overview: Molecular Astrophysics and Star Formation
  4. AstroBin.com: NGC 1333 in Perseus
  5. Wikipedia: Herbig-Haro_object#Discovery_and_history_of_observations
  6. APOD: 2014-02-04 Paprsek částic vytváří HH 24
  7. CalTech.edu: Beautiful Chaos of Star Birth
  8. APOD: 2007-11-29 Hvězdný prach v Perseu

Štítky: Ngc1333, Reflekční mlhovina, Prach, Star-formation


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »