Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1333: Porodnice hvězd v Perseu

Uznání a copyright: Steve Milne, Barry Wilson - Processing: Steve Milne

NGC 1333 je vidět ve viditelném světle jako reflexní mlhovina, které dominuje chrakteristické modré světlo hvězd odrážené od mezihvězdného prachu. Nachází se zhruba 1000 světelných let daleko v hrdinném souhvězdí Persea na okraji velkého hvězdotvorného molekulárního mračna. Tento podrobný snímek NGC 1333 zabírá na obloze asi dva úplňky, což v odhadované vzdálenosti představuje asi 15 světelných let. Na snímku jsou podrobnosti prašné oblasti spolu s výmluvnými náznaky červené emise z Herbig-Harových objektů, z výtrysků a z rázem stlačeného plynu, který vyvěrá z nedávno vzniklých hvězd. Mlhovina NGC 1333 obsahuje stovky hvězd o stáří méně než miliónu let, z nichž se většina před optickými dalekohledy ukrývá ve všudepřítomném hvězdném prachu. Chaotické prostředí se může podobat tomu, ve kterém před 4,5 miliardami let vzniklo naše vlastní Slunce.

Seznam odkazů v popisu

  1. Swin.edu.au: Reflection Nebula
  2. HawAstSoc.org: Constellations: Perseus -- He never Looked her in the Eye
  3. Arizona.edu: Overview: Molecular Astrophysics and Star Formation
  4. AstroBin.com: NGC 1333 in Perseus
  5. Wikipedia: Herbig-Haro_object#Discovery_and_history_of_observations
  6. APOD: 2014-02-04 Paprsek částic vytváří HH 24
  7. CalTech.edu: Beautiful Chaos of Star Birth
  8. APOD: 2007-11-29 Hvězdný prach v Perseu

Štítky: Ngc1333, Reflekční mlhovina, Prach, Star-formation


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »