Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy v M15 z observatoře Gaia

Uznání: Robert Vanderbei (Princeton University), ESA, Gaia, DPAC

Hvězdokupa Messier 15 je 13 miliard let starým pozůstatkem z raného formativního období naší Galaxie a je jednou z asi 170 kulových hvězdokup, které stále ještě sídlí v halu naší Mléčné dráhy. Má průměr asi 200 světelných let a nachází se asi 35 000 světelných let daleko v souhvězdí Pegasa. Ovšem tento realisticky vyhlížející pohled na starou kulovou hvězdokupu není fotografie. Jedná se o animovaný gif zkonstruovaný z pozoruhodně přesných jednotlivých měření poloh hvězd, jejich jasnosti a barvy. Tento astronomicky bohatý soubor dat vznikl skanováním oblohy družicí Gaia, která už také určila paralaktické vzdálenosti pro 1,3 miliardy hvězd Mléčné dráhy. Blikající hvězdy na animovaném gifu jsou hvězdy typu RR Lyrae. Hvězdy typu RR Lyrae jsou vyvinuté pulzující proměnné hvězdy, jejichž jasnost a perioda pulzací, typicky méně než den, spolu souvisí a v M15 jsou jich spousty.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-10-17 M15: Hustá kulová hvězdokupa
  2. HubbleSite.org: Hubble Discovers Black Holes in Unexpected Places
  3. Harvard.edu: Chandra: Note on Cosmic Distances
  4. Youtube.com: Gaia scanning the sky
  5. ESA.int: Gaia Data Release 2: Released on 25 April 2018 at 12:00 CEST
  6. ESA.int: Parallax
  7. Wikipedia: RR_Lyrae_variable

Štítky: Katalog gaia, M15, Kulová hvězdokupa, Rr lyrae, Proměnné hvězdy


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »