Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M15: Hustá kulová hvězdokupa

Uznání a copyright: Bernhard Hubl (CEDIC)

Messier 15 je nesmírný roj více než 100 000 hvězd. Tento 13 miliard let starý pozůstatek raných formativních dob naší galaxie je jednou z asi 170 kulových hvězdokup, které stále sídlí v halo naší Mléčné dráhy. Ostrý teleskopický pohled je vycentrován na M15, asi 35 000 světelných let daleko v souhvězdí Pegasa (Pegasus), daleko za paprsčitými hvězdami v popředí. M15 má průměr asi 200 světelných let. Více než polovina hvězd je nahuštěna do centrálních zhruba 10 světelných let, takže se jedná o jednu z největších známých koncentrací hvězd. Na základě měření vzrůstajících rychlostí centrálních hvězd v M15 z Hubbla je zřejmé, že ve středu husté kulové hvězdokupy M15 sídlí hmotná černá díra.
Oprava: Na přebytečné tisíce v průměru M15 upozornili Josef Papež, Mirek Bena, Jan Kučera, Tomáš Homola, Jiří Tomis, František Lavický a Eduard Měsíček.

Štítky: Kulová hvězdokupa, M15, Černá díra


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »