Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie M96 z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble; Processing & Copyright: Leo Shatz

Na barevném podrobném potrétu centra krásného vesmírného ostrova Messier 96 je vidět vír prachových pásů. M96 je pochopitelně spirální galaxie a pokud se započítají i slabá ramena sahající daleko za jasnou centrální oblast, tak měří zhruba 100 000 světelných let, takže má přibližně velikost naší vlastní Mléčné dráhy. M96 je též známá jako NGC 3368, je asi 35 miliónů světelných let daleko a je dominantním členem kupy galaxií Leo I. Snímek pořídil Hubblův kosmický dalekohled. Příčina asymetrie M96 není jasná, mohla by pocházet od gravitačních interakcí s jinými galaxiemi v kupě Leo I, ale nedostatek difúzní záře uvnitř kupy se zdá ukazovat na málo nedávných interakcí. Při zkoumání okrajů snímku jsou vidět galaxie daleko v pozadí.

APOD v jiných jazycích: arabsky, katalánsky, čínsky (Peking), čínsky (Tajvan), chorvatsky, česky, holandsky, persky, francouzsky, francouzsky, německy, hebrejsky, indonézsky, japonsky, korejsky, černohorsky, polsky, rusky, srbsky, slovinsky, španělsky a ukrajinsky.

Seznam odkazů v popisu

  1. AstroBin.com: Leo Shatz: M96 Galaxy (HST)
  2. APOD: 2002-05-18 Vesmírný ostrov Andromeda
  3. NASA: Spiral Galaxy
  4. Wikipedia: File:NGC_3368_ESO.jpg
  5. NASA: Multiwavelength Milky Way Science Users
  6. Wikipedia: Messier_96
  7. AtlasOfTheUniverse.com: The Leo I Group
  8. AstroBin.com: Leo Shatz: M96 Galaxy (HST)
  9. SpaceTelescope.org: HST: FAQ - Frequently Asked Question
  10. SpaceTelescope.org: A galactic maelstrom
  11. Slate.com: Searching for Diffuse Light in the M96 Galaxy Group [ Erratum: 2017ApJ...836..145W ]
  12. Harvard.edu: málo nedávných interakcí
  13. FullyFeline.com: Foto: kočka za sloupkem :-)

Štítky: Spirální galaxie, M96, Hubblův kosmický dalekohled


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »