Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvy a magnitudy M13

Image Credit & Copyright: Tolga Gumusayak, Robert Vanderbei

M13 se nazývá jako Velká kulová hvězdokupa v Herkulu. Koule hvězd čítajících stovky tisíc nahuštěných do oblasti o průměru 150 světelných let se nachází asi 25 000 světelných let daleko. Ostrý barevný snímek M13 vlevo nahoře dobře zná mnoho astrofotografů. Přesto diagram barvy versus magnitudy v M13 na panelu vpravo dole pořízený ze stejných obrazových dat nabízí další více vypovídající pohled. Diagram též známý jako Hertzsprung-Russellův (HR) diagram vynáší zdánlivé jasnosti jednotlivých hvězd v kupě proti barevnému indexu. Barevný index se pro každou hvězdu určuje odečtením jasnosti (v magnitudách) změřené přes červený filtr od její jasnosti změřené přes modrý filtr (B-R). Modré hvězdy jsou horké a červené hvězdy jsou chladné, takže astronomický barevný index se pohybuje od modřejších k červenějším hvězdám a sleduje poměrnou teplotu hvězd od leva (horké) do prava (studené). V HR diagramu M13 hvězdy zřetelně spadají do odlišných skupin. Široký pruh sahající úhlopříčně zprava odspodu je hlavní posloupnost kupy. Ostrý obrat doprava nahoru sleduje větev červených obrů, zatímco modří obři jsou uskupení vlevo nahoře. Hvězdy v M13 vznikly ve stejnou dobu a nejprve se všechny nacházely na hlavní posloupnosti podle hmotnosti, ty s nižší hmotností vpravo dole. V průběhu doby se hvězdy s vyšší hmotností vyvinuly mimo hlavníposloupnost do červených a modrých obrů a dál. Poloha obratu na hlavní posloupnosti do větve červených obrů ukazuje, že hvězdokupa má věk asi 12 miliard let.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Messier_13
  2. NASA: Messier 13 (The Hercules Cluster)
  3. AstroBin.com: Tolga: M13 and HR Diagram
  4. Princeton.edu: Hertzsprung-Russell Diagrams for Globular and Open Clusters
  5. Wikipedia: Hertzsprung%E2%80%93Russell_diagram
  6. Wikipedia: Magnitude_(astronomy)
  7. APOD: 2014-05-30 Planetární mlhovina Abell 36
  8. Harvard.edu: Globular Clusters as Cradles of Life and Advanced Civilizations

Štítky: Kulová hvězdokupa, M13, Cmd, Hvězdný vývoj


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »