Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temné mračno Chameleon II

Uznání a copyright: Don Goldman

U jižního nebeského pólu se ukrývá malé souhvězdí Chameleon bez žádných jasných hvězd. V tomto souhvězdí ovšem vznikají hvězdy, a to v kompexních, temných prachových molekulárních mračnech. Pohled obývá temná mlhovina Chameleon II vzdálená asi 500 světelných let, kde většinou v siluetě proti hvězdnaté jižní obloze jsou vidět mračna kosmického prachu. Teleskopický snímek zabírá asi úhlový průměr úplňku, takže to temné mračno ve své odhadované vzdálenosti měří asi 5 světelných let. Na ostrém snímku je u středu vidět červená záře z identifikovaných Herbig-Harových objektů, výtrysky z rázem zářícího plynu, které vyvěrají z nedávno vzniklých hvězd.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-06-28 Sigma Octantis a přátelé
  2. Wikipedia: Chamaeleon_complex
  3. AstrodonImaging.com: Cha II Dark Cloud
  4. Wikipedia: Herbig–Haro object
  5. HubbleSite.org: Herbig-Haro Jet HH 24

Štítky: Tmavá mlhovina, Molekulární mračno, Herbig haro, Hh54, Star-formation


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »