Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temné mračno Chameleon II

Uznání a copyright: Don Goldman

U jižního nebeského pólu se ukrývá malé souhvězdí Chameleon bez žádných jasných hvězd. V tomto souhvězdí ovšem vznikají hvězdy, a to v kompexních, temných prachových molekulárních mračnech. Pohled obývá temná mlhovina Chameleon II vzdálená asi 500 světelných let, kde většinou v siluetě proti hvězdnaté jižní obloze jsou vidět mračna kosmického prachu. Teleskopický snímek zabírá asi úhlový průměr úplňku, takže to temné mračno ve své odhadované vzdálenosti měří asi 5 světelných let. Na ostrém snímku je u středu vidět červená záře z identifikovaných Herbig-Harových objektů, výtrysky z rázem zářícího plynu, které vyvěrají z nedávno vzniklých hvězd.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-06-28 Sigma Octantis a přátelé
  2. Wikipedia: Chamaeleon_complex
  3. AstrodonImaging.com: Cha II Dark Cloud
  4. Wikipedia: Herbig–Haro object
  5. HubbleSite.org: Herbig-Haro Jet HH 24

Štítky: Tmavá mlhovina, Molekulární mračno, Herbig haro, Hh54, Star-formation


34. vesmírný týden 2019

34. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 19. 8. do 25. 8. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer můžeme pozorovat nízko nad jihem Jupiter a Saturn. Konjunkce Marsu a Venuše proběhne na snímcích SOHO. Aktivita Slunce je velmi nízká. Očekáváme bezpilotní test Sojuzu. Sonda Chandrayyan-2 je na cestě k Měsíci. Problémy s padáky ExoMars 2020 pokračují. Známe čtyři kandidáty na odběr vzorků z Bennu. Parker Solar Probe se potřetí zanoří ke Slunci. Před 30 lety prolétl Voyager 2 kolem Neptunu a zmapoval tak poslední do té doby neprozkoumanou velkou planetu a její měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíc ve stínu Země 16. 7. 2019

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2019 obdržel snímek „Měsíc ve stínu Země 16. 7. 2019“, jehož autorem je Dalibor Hanžl   Opět máme za sebou zajímavý a zejména estetický astronomický úkaz – částečné zatmění Měsíce. A také další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha v souhvězdí Orla

Další informace »