Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kanón supernovy vystřelil pulzar J0002

Uznání: F. Schinzel et al. (NRAO, NSF), Canadian Galactic Plane Survey (DRAO), NASA (IRAS); Composition: Jayanne English (U. Manitoba)

Co by mohlo vystřelit neutronovou hvězdu jako dělovou kouli? Supernova. Supernova, která před asi 10 000 lety vytvořila mlhovinný zbytek CTB 1 nejenom, že zničila hmotnou hvězdu, ale také vystřelila nově vzniklé jádro neutronové hvězdy, pulzar ven do Mléčné dráhy. Pulzar, který se otáčí 8,7 krát za sekundu, byl objeven prohledáváním dat družicové gama observatoře NASA Fermi pomocí stáhnutelného software Einstein@Home. Pulzar PSR J0002+6216 (krátce J0002) putuje rychlostí 1000 kilometrů za sekundu, zbytek supernovy CTB 1 již opustil a je dokonce dostatečně rychlý, aby opustil naši Galaxii. Na snímku je vlevo dole od zbytku supernovy vidět stopa pulzaru. Obraz je kombinací rádiových snímků z radiových observatoří VLA a DRAO a také z archívních dat z infračervené družicové observatoře NASA IRAS. To, že supernovy mohou působit jako kanóny je dobře známo, stejně tak že pulsary mohou být těmi vystřelovanými koulemi, není ale známo, jak to ty supernovy dělají.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Supernova
  2. AstrodonImaging.com: CTB 1 Supernova Remnant
  3. NASA: What is a Neutron Star?
  4. APOD: 2009-07-09 Fermiho gama pulsary
  5. NRAO.edu: Astronomers Find “Cannonball Pulsar” Speeding Through Space
  6. Harvard.edu: The Tail of PSR J0002+6216 and the Supernova Remnant CTB 1
  7. Wikipedia: Fermi_Gamma-ray_Space_Telescope
  8. EinsteinAtHome.org: Einstein@Home
  9. Vimeo.com: Astronomers Find “Cannonball Pulsar” Speeding Through Space
  10. APOD: 2019-01-13 Zbytek Tychonovy supernovy rentgenově
  11. ShutterStock.com: Foto: koťátko :-)
  12. Youtube.com: NASA's Fermi Satellite Clocks a 'Cannonball' Pulsar
  13. Wikipedia: Pulsar
  14. NASA: NASA’s Fermi Satellite Clocks ‘Cannonball’ Pulsar Speeding Through Space
  15. APOD: 2006-05-14 Velmi velké seskupení radioteleskopů
  16. NRAO.edu: Astronomers Find “Cannonball Pulsar” Speeding Through Space
  17. NASA: Infrared Waves
  18. Wikipedia: IRAS
  19. Wikipedia: File:Chandra-crab.jpg

Štítky: Supernova, Kanón, Pulsar


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »