Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velmi velké seskupení radioteleskopů

Uznání: Dave Finley, AUI, NRAO, NSF

Nejfotogeničtější seskupení radioteleskopů na světě je také jedním z nejproduktivnějších. Každý z 27 radioteleskopů z "Velmi velkého seskupení" (Very Large Array - VLA) má velikost domu a musí se pohybovat po kolejích. Obrázek nahoře v roce 1980 do provozu uvedeného VLA pochází z Nového Mexika v USA. VLA bylo použito při objevu vody na planetě Merkuru, rádiově jasných korón kolem obyčejných hvězd, mikrokvasarů v naší Galaxii, gravitačně vyvolaných Einsteinových prstenců kolem vzdálených galaxií a rádiových protějšků kosmologicky vzdálených gama vzplanutí. Rozsáhlost VLA astronomům umožnila studovat podrobnosti superrychlých kosmických výtrysků a dokonce mapovat střed naší Galaxie. Nyní se plánuje vylepšení VLA.

Štítky: VLA, Radio telescopes


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »