Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velmi velké seskupení radioteleskopů

Uznání: Dave Finley, AUI, NRAO, NSF

Nejfotogeničtější seskupení radioteleskopů na světě je také jedním z nejproduktivnějších. Každý z 27 radioteleskopů z "Velmi velkého seskupení" (Very Large Array - VLA) má velikost domu a musí se pohybovat po kolejích. Obrázek nahoře v roce 1980 do provozu uvedeného VLA pochází z Nového Mexika v USA. VLA bylo použito při objevu vody na planetě Merkuru, rádiově jasných korón kolem obyčejných hvězd, mikrokvasarů v naší Galaxii, gravitačně vyvolaných Einsteinových prstenců kolem vzdálených galaxií a rádiových protějšků kosmologicky vzdálených gama vzplanutí. Rozsáhlost VLA astronomům umožnila studovat podrobnosti superrychlých kosmických výtrysků a dokonce mapovat střed naší Galaxie. Nyní se plánuje vylepšení VLA.

Štítky: VLA, Radio telescopes


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »