Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Andromeda před Photoshopem

Uznání: Kees Scherer

Jak galaxie Andromeda opravdu vypadá? Tento snímek ukazuje, jak nejbližší velký galaktický soused naší Mléčné dráhy opravdu vypadá na dlouhé expozici na rušné pozemské obloze a s digitální kamerou, která do snímku přináší nedokonalosti. Obraz tvoří 223 snímků s expoziční dobou 300 sekund pořízených minulý rok ze zahradní observatoře v Portugalsku. Ke zřejmým nedostatkům patří jasné rovnoběžné čáry stop letadel, dlouhé a plné stopy družic, krátké čárky kosmických paprsků a špatné pixely. Tyto nedokonalosti ovšem nebyly odstraněny Photoshopem, ale byly podstatně zredukovány sérií softwarových balíčků, včetně Astro Pixel Processor, DeepSkyStacker a PixInsight. Celá tato práce byla odvedena ne aby vás oklamala s nějakou digitální fantazií, která má jen málo co společného se skutečnou podobou Galaxie v Andromedě (M31), ale aby minimalizovala pozemské artefakty, které s touto vzdálenou galaxií nemají nic společného a tak lépe vytvořila obraz jak M31 opravdu vypadá.

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: Kees Scherer - The Andromeda Galaxy in a Crowded Sky
  2. NASA: The Milky Way Galaxy
  3. NASA: Earth
  4. Wikipedia: Portugal
  5. APOD: 2007-08-25 Průlet
  6. APOD: 2008-06-04 Stíhání ISS
  7. ESO.org: CCD image processing - Artifacts
  8. Rug.nl: BAD PIXELS
  9. Wikipedia: Adobe_Photoshop
  10. APOD: AndromedaAfter_Scherer_960.jpg
  11. Tenor.com: confused-dog-who-me-gif-14663746
  12. APOD: 2013-12-30 Kvantově steampunková fantazie fraktální krajiny
  13. APOD: 2018-12-17 M31: Galaxie v Andromedě
  14. APOD: 2019-09-09 M31: Galaxie v Andromedě

Štítky: M31, Image processing, Kosmické paprsky


24. vesmírný týden 2025

24. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 6. do 15. 6. 2025. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a výše ve Lvu Mars. Ráno se zlepšuje viditelnost Saturnu a nejjasnějším objektem je Venuše nízko nad obzorem. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Sonda Hakuto-R s evropským roverem Tenacious na Měsíci měkce nepřistála. Očekáváme start Falconu 9 s kosmickou lodí Dragon na misi Axiom-4 k ISS. Blížíme se také k 500. startu rakety Falcon 9. Před 50 lety se k Venuši vydala sonda Veněra 10, která pak úspěšně přistála a fotila povrch. Před 25 lety Rusové opustili stanici Mir.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

testovaci fotka

testovací fotka

Další informace »