Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duchovitá Závojová mlhovina

Image Credit & Copyright: Anis Abdul

Tyto rázem stlačené pozůstatky zářícího plynu duchovitého vzhledu kosmických měřítek straší na pozemské obloze v souhvězdí Labutě (Cygnus) a tvoří Závojovou mlhovinu. Mlhovina samotná je velkým zbytkem supernovy, rozpínajícím se mračnem po smrtící explozi hmotné hvězdy. Světlo z tohoto původního výbuchu supernovy poprvé doletělo na Zemi asi před 5000 lety. Závojová mlhovina, též známá jako Smyčka v Labuti, nyní měří téměř 3 stupně, neboli 6 úplňků. To v odhadované vzdálenosti 1500 světelných let odpovídá něco přes 70 světelných let. Závojová mlhovina je tak velká, že její jasnější části jsou známé jako jednotlivé mlhoviny, včetně Koštěte čarodějnice (NGC 6960) od středu vpravo dole. Vlevo nahoře je vidět Strašidlo v IC 1340. Veselý Halloween!

Štítky: Zbytek supernovy, Závojová mlhovina, Halloween


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »