Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M1: Neuvěřitelně se rozpínající Krabí mlhovina

Uznání a copyright videa: Detlef Hartmann

Máte dost dobré oči, abyste viděli rozsah Krabí mlhoviny? Krabí mlhovina je katalogizovaná jako M1, první ve slavném seznamu Charlese Messiera věcí, které nejsou kometami. Krabí mlhovina je nyní známá jako zbytek supernovy, rozpínající se mračno trosek po výbuchu hmotné hvězdy. Bouřlivý zrod Krabí mlhoviny viděli astronomové v roce 1054. Mlhovina dnes měří zhruba 10 světelných let a stále se rozpíná rychlostí přes 1000 kilometrů za sekundu. Její rozpínání v posledním desetiletí bylo zdokumentováno na tomto skvělém časosběrném videu. Od roku 2008 do roku 2017 byly pořizovány snímky stejným dalekohledem a kamerou z dálkově ovládané observatoře v Rakousku. Těch 10 snímků kombinovaných do časosběrného videa představuje celkem 32 hodin integrovaného času. Ostré zpracované snímky dokonce odhalují dynamickou energetickou emisi uvnitř neuvěřitelně se rozpínající Krabí mlhoviny. Krabí mlhovina se nachází asi 6500 světelných let daleko v souhvězdí Býka (Taurus).

Učitelé: APOD ve třídě.

Štítky: Krabí mlhovina, M1, Supernova


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »