Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Díra v Marsu

Uznání: NASA, JPL, U. Arizona

Co vytvořilo tuto neobvyklou díru v Marsu? Díra byla objevena náhodou v roce 2011 na snímcích prašných svahů marťanské sopky Pavonis Mons pořízených kamerou HiRISE na palubě družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter). Díra je vidět ve skutečných barvách a zdá se být otvorem do podzemní jeskyně, která je na obrázku částečně osvětlená vpravo. Analýza tohoto i následných snímků ukázala, že otvor má průměr asi 35 metrů a úhel vniřního stínu ukazuje, že podzemní jeskyně je hluboká asi 20 metrů. Proč je tato díra uprostřed kruhového kráteru zůstává předmětem spekulací, stejně jako rozsah podpovrchové jeskyně. Díry jako je tato jsou předmětem zvláštního zájmu, jelikož jejich vnitřní jeskyně jsou poměrně dobře chráněny před drsným povrchem Marsu, takže jsou dobrými kandidáty, kde by mohl být marťanský život. Takové jámy by mohly být cílem pro možné budoucí kosmické sondy, roboty a dokonce i pro lidské meziplanetární badatele.

Seznam odkazů v popisu

  1. Arizona.edu: A Giant Cave on a Giant Volcano
  2. Wikipedia: Pavonis_Mons
  3. Wikipedia: HiRISE
  4. NASA: MARS Reconnaissance Orbiter
  5. Wikipedia: File:Close-up_of_a_skylight_on_coastal_plain,_with_lava_stalactites_forming_on_the_roof_of_the_tube.jpg
  6. APOD: 2011-05-08 Stín marťanského robota
  7. LifeInTheDogLane.com: Foto: Pejsek :-)
  8. APOD: 2007-05-28 Díra v Marsu
  9. APOD: 2007-09-28 Detail díry v Marsu
  10. NASA: Mars - The Red Planet
  11. NASA: Cave Skylights Spotted on Mars
  12. NASA: Using a 'Cave Rover,' NASA Learns to Search for Life Underground
  13. Wikipedia: The_Martian_Chronicles

Štítky: Mars, Hole, MRO


42. vesmírný týden 2024

42. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 10. do 20. 10. 2024. Měsíc bude v úplňku, potká Saturn a Neptun a v sobotu je téměř v Plejádách. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, téměř celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je vysoká. Na večerní obloze je jasná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX dostala povolení k opětovným startům raket Falcon 9 a v sobotu dostala náhle povolení také k 5. testu Super Heavy Starship, čehož hned v neděli náležitě využila. Přepisuje se historie, když raketový stupeň dosedl zpět na startovní věž. Před 35 lety se k Jupiteru vydala sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa Atlas, hora Pantokrator Korfu.

Další informace »