Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa SWAN s dlouhým ohonem

Uznání a copyright: D. Peach, Chilescope team

Nádherný dlouhý, slunečním větrem čeřený, iontový ohon komety SWAN (C/2020 F8) sahá přes 10 stupňů široké zorné pole teleobjektivu. Snímek z 2. května zachytil zelenavou komu ve vzdálenosti asi 6 světelných minut od Země. Pěkné pozadí hvězd pochází z hranice mezi souhvězdími Velryby (Cetus) a Vodnáře (Aquarius). Kometu SWAN objevil doma australský amatérský astronom Michael Mattiazzo při prohlížení snímků z kamery SWAN (Solar Wind ANisotropies) na palubě sluneční družicové observatoře SOHO. Jak se kometa přehoupla z jižní na severní oblohu, tak se stala viditelná i pouhým okem. Kometa SWAN je vidět za úsvitu ráno nad východním obzorem, k Zemi se nejvíce přiblíží 12 května a 27. května projde perihelem.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: 2020_F8_(SWAN)
  2. APOD: 2018-11-15 Kometa 46P Wirtanen
  3. ABC.net.au: Coronavirus restrictions give Victorian man time to discover Comet SWAN
  4. NASA: SOHO - SOlar and Heliospheric Observatory
  5. SkyAndTelescope.org: Comet SWAN is expected to grace northern skies in the days to come

Štítky: C/2020 f8, Comet Swan


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »