Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halleyova kometa versus kometa SWAN

Uznání a copyright: Luc Perrot (TWAN)

V bezměsíčních hodinách 3. května před úsvitem jižní oblohou nad ostrovem Reunion prolétala zrnka kosmického prachu. Planeta Země se totiž pohroužila do proudu prachových trosek po periodické kometě 1/P Halley a zametala je do podoby každoročního meteorického roje známého jako Eta Akvaridy. To dalo podnět k expozici, která zachytila záblesk jasné akvaridy napravo nad mořem mraků. Stopa meteoru míří zpátky do radiantu roje v souhvězdí Vodnáře (Aquarius), vysoko nad východním obzorem už za horním okrajem snímku. Eta Akvaridy jsou známé svojí rychlostí, do atmosféry vstupují rychlostí 66 kilometrů za sekundu a jsou vidět ve výškách asi 100 kilometrů. Ale ani bledě zelená koma a dlouhý ohon komety C/2020 F8 SWAN vzdálené asi 6 světelných minut nezůstala na nebeské scéně opomenuta, když pózuvala nad vulkanickými vrcholy vlevo od středu. Kometa SWAN se za ranního svítání na severní obloze nad východní obzorem ovšem nestala tak jasná, jak se čekalo. Tato panenská kometa se před pouhými dvěma dny nejvíce přiblížila k Zemi a 27. května projde perihelem.

Seznam odkazů v popisu

  1. Youtube.com: Comète SWAN C/2020 F8 Version 4K
  2. Wikipedia: Halley's Comet
  3. NASA: Eta Aquarids
  4. APOD: 2020-05-08 Kometa SWAN s dlouhým ohonem
  5. Space.com: Newfound Comet SWAN could soon fizzle out of view

Štítky: C2020 f8 swan, 1p halley, Eta aquarid, Meteor


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »