Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fáze Venuše

Uznání a copyright: Richard Addis

Podobně jako Měsíc prochází fázemi, tak i viditelná osvětlená polokoule Venuše přibývá a zmenšuje se. Kompozitní obraz ze senímků z dalekohledu na zahradě ilustruje neustálou změnu vzhledu Venuše, kdy je nyní vidět jako Večernice, jak se tato vnitřní planeta sice stále zvětšuje, ale její srpek je užší a užší. Snímky zespodu nahoru byly pořízeny 27. února, 20. března, 14. dubna, 24. dubna, 8. května a 14. května 2020. Venuše na své vnitřní orbitě prochází mezi Sluncem a Zemi, a je vidět větší, jelikož se blízí k Zemi. Jak se přibližuje ke Slunci, tak se její srpek se stává tenčí. Nejblíže ke spojnici Země Slunce se ocitne 3. června ve vzdálenosti asi 1/2 stupně, kdy dosáhne vnitřní konjunkce. Brzy poté bude Venuše zase jasně zářit nad východním obzorem na předúsvitové obloze jako pozemská Jitřenka. Dnes po západu Slunce vyhledejte Venuši nad západním obzorem a vedle ní můžete také uvidět prchavou nejvnitřnější planetu Merkur.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Galileo's Phases of Venus and Other Planets
  2. Wikipedia: Galileo_Galilei: Venus, Saturn, and Neptune
  3. APOD: 2019-04-06 ISS z Wallasey
  4. EarthSky.org: Venus’ final month in the evening sky
  5. Swin.edu.au: Inferior Conjunction
  6. NASA: Earth's Sister and the Twilight Planet
  7. EarthSky.org: Mercury and Venus pair up May 21 and 22

Štítky: Phase, Venuše, Inferior conjunction


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »