Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fáze Venuše

Uznání a copyright: Richard Addis

Podobně jako Měsíc prochází fázemi, tak i viditelná osvětlená polokoule Venuše přibývá a zmenšuje se. Kompozitní obraz ze senímků z dalekohledu na zahradě ilustruje neustálou změnu vzhledu Venuše, kdy je nyní vidět jako Večernice, jak se tato vnitřní planeta sice stále zvětšuje, ale její srpek je užší a užší. Snímky zespodu nahoru byly pořízeny 27. února, 20. března, 14. dubna, 24. dubna, 8. května a 14. května 2020. Venuše na své vnitřní orbitě prochází mezi Sluncem a Zemi, a je vidět větší, jelikož se blízí k Zemi. Jak se přibližuje ke Slunci, tak se její srpek se stává tenčí. Nejblíže ke spojnici Země Slunce se ocitne 3. června ve vzdálenosti asi 1/2 stupně, kdy dosáhne vnitřní konjunkce. Brzy poté bude Venuše zase jasně zářit nad východním obzorem na předúsvitové obloze jako pozemská Jitřenka. Dnes po západu Slunce vyhledejte Venuši nad západním obzorem a vedle ní můžete také uvidět prchavou nejvnitřnější planetu Merkur.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Galileo's Phases of Venus and Other Planets
  2. Wikipedia: Galileo_Galilei: Venus, Saturn, and Neptune
  3. APOD: 2019-04-06 ISS z Wallasey
  4. EarthSky.org: Venus’ final month in the evening sky
  5. Swin.edu.au: Inferior Conjunction
  6. NASA: Earth's Sister and the Twilight Planet
  7. EarthSky.org: Mercury and Venus pair up May 21 and 22

Štítky: Phase, Venuše, Inferior conjunction


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »