Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jih Lodního kýlu

Uznání a copyright: Ignacio Diaz Bobillo

Tento barvitý a chaotický pohled do jedné z největších hvězdotvorných oblastí v Mléčné dráze do Velké mlhoviny v Lodním kýlu (Carina) ukazuje zárodečná prachová mračna v siluetě proti zářícímu atomárnímu plynu. Teleskopický podrobný snímek zabírá pole velké asi 80 světelných let, trochu na jih a východ od tamní nejenenergetičtější a záhadné hvězdy eta Carinae. Kompozitní obraz vznikl z úzkopásmových obrazových dat pořízených pod příměstskou oblohou, která se během restrikcí zlepšila. Jsou na něm vidět charakteristické emise ionizovaných atomů síry, vodíku a kyslíku z mlhoviny namapované do červené, zelené a modré barvy, což je barevná paleta také populární ze snímků Hubblova kosmického dalekohledu. Nebeskou krajinu plnou jasných hřebenů ohraničuje chladný neprůhledný prach a nachází se asi 7500 světelných let v jižním souhvězdí Lodního kýlu (Carina).

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-12-27 Velká mlhovina v Lodním kýlu
  2. PampaSkies.com: South of Carina in SHO
  3. HubbleSite.org: THE MEANING OF LIGHT AND COLOR
  4. HubbleSite.org: THE CARINA NEBULA: STAR BIRTH IN THE EXTREME

Štítky: Mlhovina Lodní záď, Hubblova paleta


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »