Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion nad argentinskými horami

Uznání a copyright: Nicolas Tabbush

Poznáváte souhvězdí Orion? Na dnešním snímku to může být těžší, protože se kamera zaměřila na střed a expozice je dostatečně dlouhá, aby zvýraznila mlhoviny za ním, které neozbrojeném lidské oko nemůže vidět. Jakmile se ale zorientujete, tak u středu obrazu uvidíte svisle tři hvězdy pásu Oriona a dokonce vlevo nahoře uvidíte i dobře známou mlhovinu v Orionu. Vidět jsou i slabé slavné útvary včetně tmavého vykousnutí mlhoviny Koňská hlava a prachové mlhoviny Plamen vpravo od ní. Zcela vpravo je vidět i část Barnardovy smyčky kolem Orionu. Obraz kombinuje četné snímky vedené za hvězdami v odlišných barvách s jedinou statickou expozicí popředí, to vše zachyceno stejnou kamerou ze stejného místa. Malebná scéna byla zachycena počátkem minulého roku z hor v provincii San Juan v Argentině.

Seznam odkazů v popisu

 1. APOD: 2020-03-29 212 hodin expozice Orionu
 2. OPhysics.com: Optics of the Human Eye
 3. Wikipedia: Orion's Belt
 4. APOD: 2019-09-30 Východ Orionu nad Brazílií
 5. APOD: 2020-04-12 Mlhovina Koňská hlava infračerveně z Hubbla
 6. APOD: 2014-12-09 Mlhovina Plamen ve viditelném a infračerveném světle
 7. APOD: 2019-08-21 Orion, jak ho můžete vidět, téměř
 8. NASA: What Is Orion?
 9. PhotographingSpace.com: How to do Deep-Sky Astrophotography Without a Telescope
 10. Alamy.com: Foto: kočička na klíně :-)
 11. Wikipedia: San_Juan_Province,_Argentina
 12. Wikipedia: Argentina

Štítky: M42, Orion's belt, Argentina


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »